𝔸𝔻𝕀𝕂𝕋𝕊 ve jménu vědy

Max, Mell, Ema, Robin, Soňa. Pětice studentů adiktologie se v rámci zodpovědného přístupu ke studiu rozhodne pro experiment: vzít si drogy, které by mohly na chvilku vyřešit problémy každého z nich. Jak říká profesorka Jensenová, drogy jsou zkratky k řešení problémů. Experiment má ale jeden podstatný háček. Účinek drog se stane pro všechny permanentním. Zábava a nově nabyté „superschopnosti“ vedou mladé hrdiny až na hranu jejich možností, ale i sil. A to vše v situaci, kdy je v zemi zřízena funkce drogového koordinátora, který k této problematice přistupuje s maximální tvrdostí…

Chceme dostat Adikts k co nejvíce divákům. Právě seriál nám přišel jako nejvhodnější cesta. Podstatná část naší cílové skupiny diváků konzumuje obsah především v prostředí domova a do kina vyráží jen na události. My jim tuhle šestidílnou seriálovou událost doneseme až pod nos a na platformě iVysílání České televize, která je přístupná všem zdarma,“ objasnil producent Jakub Jíra ze společnosti Shore Points, pro kterou je to už čtvrtá spolupráce s režisérem Adamem Sedlákem.

Spolu s hraným seriálem Česká televize uvede i šestidílný dokumentární cyklus o drogách režiséra Iva Bystřičana. Série s názvem Česko na drogách ukáže, jak (nejen) česká společnost a jednotlivci zachází se svým fyzickým i duševním zdravím, protože právě omamné látky souvisí velmi zřetelně s obojím. Projekt odhalí zákoutí drogových závislostí, s využitím posledních vědeckých poznatků a autentických zkušeností provede publikum světem drog a ukáže jejich vliv nejen na tělesné, ale i celospolečenské úrovni.

Je podepsaný pod snímkem BANGER., teď natočil nový seriál s názvem Adikts, ve kterém se znovu zaměřil na drogovou tematiku, ale tentokrát v trochu jiném pojetí zpracování. Při psaní scénáře se Adam Sedlák nechal inspirovat superhrdinskými filmy a komiksy.

Řekl bych, že motivem mých filmů nejsou vyloženě drogy, ale spíše závislosti, ať už je to na čemkoliv. Zvažoval jsem, jestli se po uvedení snímku BANGER. nebudu opakovat, ale téma dál rozvíjím a dostávám prostor doříci to, co se do filmu nevešlo. Snažím se také, aby seriál nebyl jen pro mladé, ale byl i mezigenerační. Kromě známých drog se zaměříme třeba na prášky na předpis. Lidé je často nevnímají jako drogy, protože jsou předepsané lékařem, přitom spousta z nich je závislá na prášcích na spaní nebo hypnotikách.

Ano, seriál má mít určitý prevenční nádech, ale pokud chceme zaujmout mladou generaci, musí ji dílo bavit. Proto jsme zvolili námět hraného seriálu opisující žánrový syžet a fabuli superhrdinského filmu, momentálně nejpopulárnějšího žánru ve světě audiovize. Budeme se na drogy dívat jako na „superschopnosti”, protože brát např. různý druh „nakopáváku“, abych se mohl přes noc učit, ze mě v podstatě dělá jakéhosi superhrdinu. Prevenci pak bude dál rozvíjet až sekundární kampaň. Seriál má sloužit spíš jako katalyzátor tématu drog ve společnosti.

Pracujeme s prvky žánru například v hudbě, ale všechno je jen v takových decentních náznacích. Nepůjde o zachycení reálného světa. Na drogy se díváme jako na získané superschopnosti, které se zpočátku zdají být darem, aby se velmi rychle změnily v prokletí. Seriál tak vypráví o zkratkách, které vedou do slepé uličky. Dnešní mladší divák je zvyklý sledovat seriály rozhodně víc než chodit do kina, proto jsme zvolili právě tento žánr. Díky koprodukci s Českou televizí bude možné všechny díly zhlédnout na platformě iVysílání a vážné téma tak představíme mladé generaci v odlehčeném pojetí.  Náš superhrdinský příběh tak není nic jiného než metafora „závislosti”, ale podaný kousavě, mladě a originálně – přesně tak, aby se z něho stala velká společenská událost.

MAG#art2friends