18. ročník Pragueshorts zná vítěze

Electra si z letošního ročníku Pragueshorts odnáší také cenu za nejlepší film od poroty Národní soutěže, která rozhodovala zcela nezávisle na porotě Mezinárodní soutěže. Mockument Grety Stocklassy Bzukot Země a drama Petra Pylypčuka Osmý den pak získaly Zvláštní uznání. V experimentální sekci Labo zvítězil AliEN0089 chilské režisérky Valerie Hofmann, Zvláštní uznání míří za uměleckým kolektivem Total Refusal a jejich snímkem Kinderfilm. V rámci festivalu Pragueshorts je každoročně udělována i Cena diváků – tu letos obdržel britský animovaný snímek Curiosa.

V porotě Mezinárodní soutěže 18. ročníku Pragueshorts zasedla herečka Eliška Křenková, kreativní producentka Barbora Mudrová a scenárista a režisér Dylan Holmes Williams. Z celkem 27 snímků porota ocenila tři. Cenu pro nejlepší film, a s ní spojenou odměnu 3 000 EUR, získal francouzsko-japonský snímek Oyu režiséra Atsushi Hiraie. „Tento hluboce lidský film vypráví křehký, a přesto silný příběh. Toto silné dílo nás silně zasáhlo a nemůžeme se dočkat, čím nás režisér Atsushi Hirai překvapí příště,“ uvedla porota ve svém prohlášení.

Zvláštní uznání míří za českým snímkem Electra, na kterém porotci ocenili, že: „citlivým a přitažlivým způsobem zpracovává nelehké téma,“ a filipínským dramatem Na mou duši, na psí uši„Jedná se o Důmyslně vystavěný příběh překrásně vyprávěný velkorysými, smělými a zároveň tajuplnými širokými záběry. Dokonalá výprava a citlivé herecké výkony přispívají k celkovému vyznění, film je mistrovské dílo režiséra, jehož tvorbu se vyplatí sledovat,“ uvedla porota. 

Electra je inspirativní film, v němž se kreativní a netradiční technikou skvěle mísí animace s hraným filmem a vytváří nevšedně komponované a mnohovrstevnaté. Je to film, který v nás vyvolává pozitivní pocit závisti,“ ohodnotila vítězný film Národní soutěže porota, ve které zasedl dramaturg Enrico Vannucci, střihač Bartosz Pietras a filmařka Izabela Plucinska.

Pro Electru se jedná o další z řady tuzemských i mezinárodních úspěchů – snímek měl světovou premiéru na MFF v Cannes, byl oceněn na festivalech v Torontu a Ottawě a je nominován na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film v rámci cen Český lev. Zvláštní uznání v Národní soutěži získaly dva snímky.

Dokumentární film Grety Stocklassy Bzukot Země nadchl porotu díky tomu, jak „mistrně kombinuje prostředky filmu a meta-filmu a zamýšlí se nad tím, kam nás jako lidské bytosti žijící v propojené společnosti dovedla absence diskuze a dialogu.“ Osmý den Petra Pylypčuka pak porotci ocenili „za to, že sází na nevyřčená slova a jednoduché, ale krásné a smysluplné obrazy, které vytvářejí jemnou atmosféru, a za zpracování pro českou kinematografii nezvyklého a neobvyklého tématu.“ S cenou pro nejlepší film Národní soutěže se pojí finanční odměna 2000 EUR. 

Experimentální sekce Labo divákům Pragueshorts každoročně představuje neotřelé a inovativní přístupy k filmovému jazyku i formám vyprávění. Porota složená z hudebnice Moniky Omerzu Midriakové, spisovatele Petra Šestáka a designérky Ivany Kocmanové udělila Cenu za nejlepší film snímku AliEN0089 chilské režisérky Valerie Hofmann, který se odehrává na hranici mezi reálným a virtuálním světem. „Experimentální vrstvení a prolínání formálních i významových rovin je navzdory jejich rozmanitosti dovedeno do sevřeného celku. AliEN0089 je výpovědí o já a společnosti, která už se nepohybuje ani ve virtuálním, ani ve skutečném světě, ale právě na jejich průsečíku,“ prohlásila porota.

Zvláštní uznání pak míří za filmem Kinderfilm od uměleckého kolektivu Total Refusal. „Herní prostředí GTA se tu stává vtipnou i mrazivou metaforou vyprázdněných životů, ve kterých něco chybí, ale auta to rozhodně nejsou. Naštěstí se ve světě, kde každý mechanicky tancuje už jen sám se sebou, ještě najde hrdina, který to něco hledá,“ uvedla porota. 

V neděli 3. března ostartovala na KVIFF.TV online část festivalu Pragueshorts, která potrvá až do 17. března. Ke zhlédnutí zde bude 55 snímků z festivalového programu, včetně vítězného snímku Mezinárodní soutěže Oyu, držitele Ceny diváků Curiosa nebo filmů Bzukot Země a Osmý den, oceněných Zvláštním uznáním poroty Národní soutěže. „Nejdelší film mezi našimi 800 tituly je dlouhý 337 minut. Chápeme, že to není pro každého. Proto jsme rádi, že můžeme na dva týdny zpřístupnit 55 pozoruhodných krátkometrážních filmů, včetně většiny oceněných, předplatitelům KVIFF.TV,” řekl Ivo Andrle, CEO KVIFF.TV. Měsíční předplatné KVIFF.TV si zájemci mohou pořídit za 160 Kč. 

MAG#art2friends