30. ročník festivalu ZLOMVAZ 

Letošní podtitul je odezvou na dlouhotrvající debatu o tradicích a inovacích, které každý ročník festivalu přináší. Dramaturgie se tak soustředí na projekty, které jsou čistě studentské a svými tématy či zpracováním aktuální a FRESH. Důležitým měřítkem výběru byl i vztah inscenačního týmu k dané inscenaci, protože wellbeing při tvůrčím procesu je FRESH. 

Mít kladný vztah k vlastní divadelní tvorbě, k dílům, která se uvádí, k lidem, se kterými se tvoří. FRESH. Je důležité na to nezapomínat.

Na festival přijaly pozvání školy, které jsou s DAMU zásadně propojené a spřátelené. Brněnská JAMU představí svá monodramata a inscenace, které vznikly v ateliéru fyzického divadla.  Prvním monodramatem je vesmírně laděný příběh s názvem Deník Iljona Tichého v hlavní roli s Kanwarem Šulcem; komediálně laděná je i Královna Hajzlu autorky Karolíny Vaňkové v podání Andreji Tesařové. V Úněticích pak uvedou něžný příběh inspirovaný životem praprababičky herečky Markéty Bohadlové v režii Emmy Žežulové s názvem Všechno své si nosím s sebou. Ateliér fyzického divadla se divákům představí v inscenace Sólo, dále v polsko-české spolupráci Nie wołno kochać a Obraz ženy, za který byla na festivalu Setkání-Encounter oceněna herečka Barbora Šimová. Unikátními inscenacemi festivalu bude JAMU-DAMU spolupráce Dvojité W a performance v Kafé DAMU Někdo musí š kola ven.

Na práce slovenských studujících z bratislavské VŠMU se mohou diváci těšit především ve čtvrtek 13. 6., kdy se budou prezentovat absolventskou inscenací s názvem Leonce a Lena v ds DISK. Uvedou ale i představení Koniec Eddyho na motivy autobiografických knih Édouarda Louise nebo monodrama Judáš.

V tentýž večer proběhne i tradiční mezifakultní fotbalový turnaj, tentokrát v Tyršově domě na Malé straně. Ve fotbalovém turnaji se proti sobě postaví studující z AMU, JAMU a VŠMU.

Pražští studenti a studentky budou mít na Zlomvaze možnost představit především své drobnější projekty, a to z několika kateder: katedra činoherního divadla uvede inscenaci Iluze od současného dramatika Ivana Vyrypajeva, katedra výchovné dramatiky vystoupí s projektem Kniha přání a stížností. Festival nabídne i několik projektů katedry autorské tvorby a pedagogiky a katedry alternativní tvorby a pedagogiky, které proběhnou v prostorách školy i v Úněticích: např. inscenace Indiánská Filipa Nováka, Společně od uskupení PĚTŽEN nebo energetický vole kmitočet s názvem LEVEL. Jako projekt do divadla DISK byl netradičně zvolen titul z Hudební a taneční fakulty AMU – magisterská práce Ester Trčkové, studentky choreografie s názvem Entropie

Pomyslným vyvrcholením festivalu však bude sobota 15. 6., kdy se diváci i pořadatelé přesunou do Únětic přes site-specific procházku z Roztok u Prahy, kterou speciálně pro festival připravili studenti a studentky magisterského programu katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. “Celý den má splnit účel odpočinku, regenerace na čerstvém vzduchu a táborové atmosféry,” říkají studující pořadatelského ročníku. 

MAG#art2friends