Zábradlí uvede autorskou tvorbu i Čechovova Racka

Pražské Divadlo Na zábradlí tradičně uzavírá kalendářní rok sérií představení završenou Silvestrem, a jinak tomu nebude ani letos – po krátké sváteční pauze se herci vrátí na scénu a do konce roku odehrají čtyři představení. Ve čtvrtek 28. prosince divadlo uvede svůj nejnovější kousek, adaptaci korespondence francouzských intelektuálů Michela Houellebecqa a Bernarda-Henriho Lévyho v režii Jana Mikuláška pod názvem Veřejní nepřátelé.

O den později diváky přivítá nedávno oceněná Anežka Kubátová excelující v roli spisovatelky a disidentky Dani Horákové v úspěšné adaptaci její knihy O Pavlovi v režii Anny Klimešové.

V sobotu 30. prosince i poslední den v roce se diváci mohou těšit na inscenaci Medvěd s motorovou pilou – jevištní zpracování krutě vtipných povídek finské prozaičky Rosy Liksom, které s velmi černým humorem a osobitým nadhledem sledují život pitoreskních postaviček hledajících své místo ve světě. Sobotní představení bude navíc pod titulem Medvěd s motorovou pilou a kanystrem benzínu uvedeno spolu s „přídavkem“ ve formě scén, které se do finálního divadelního tvaru nevešly. Na silvestrovské publikum pak budou čekat anglické titulky.

Ani v novém roce nebude Divadlo Na zábradlí zahálet – již v lednu představí na komorní scéně Eliadovy knihovny svou historicky první inscenaci pro dětské publikum, a to pohádkový kabaret Franz a kavka. Režisér Jiří Jelínek (Divadlo Minor, Jihočeské divadlo aj.) nahlédne dětskou optikou životní příběh Franze Kafky a jeho sester, umocněný autorskou hudbou Tomáše Alferiho. Jen o pár dní později, v pátek 2. února, je na programu premiéra adaptace povídkové knihy Pavla Klusáka Uvnitř banánu v režii Jana Mikuláška. Příběhy „outsiderů showbusinessu“ představí členové hereckého souboru společně s hostujícími herci Annou Kameníkovou a Davidem Petrželkou v kabaretním tvaru s hudbou Martina Kyšperského.

„Strachy Čechov vyvolává z mnoha stran, ze strany současných barbarských postojů Ruského impéria, ze strany sílícího pocitu kolektivní ruské viny, ze strany inscenační tradice, interpretační tradice, ze strany piety ke zcela konkrétním inscenacím, ze strany modernosti nebo nemodernosti nebo postmodernosti činohry a asi nejvíc ze strany zcela bazální otázky, co v dnešní době s divadlem. Ale proti všem strachům se nejlépe bojuje čtením samotného textu z roku 1896: ‚pusto, pusto, úzko, úzko…ʻ, říká k dramaturgické volbě Havelka. Racek se tak na prkna Divadla Na zábradlí vrátí po čtvrtstoletí od derniéry slavné inscenace v režii Petra Lébla s Jorgou Kotrbovou, Radkem Holubem a Barborou Hrzánovou – tentokrát jejich místa zaujmou Jana Plodková, Vojtěch Vondráček, Jiří Vyorálek, Barbora Bočková, Jakub Žáček a další.

Dokumentární kus vycházející z dobových materiálů a rozhovorů s pamětníky se tentokrát zaměří na půlroční angažmá Karla Gotta, Skupiny Ladislava Štaidla a dalších v hotelu The Frontier v Las Vegas, kam delegace československých umělců vycestovala v roce 1968. V pátek 7. června tak budou mít diváci poprvé možnost vidět divadelní zpracování jedné z těch méně známých kapitol české pop-music v příběhu o americkém snu, očekáváních i iluzích, které naše hvězdy čekaly za oceánem.

MAG#art2friends