65. výročí Divadla Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí patří k legendám české divadelní scény. Během 65 let zde bylo uvedeno přes 250 inscenací, těžkými vstupními dveřmi procházely stovky zaměstnanců od hereckých hvězd až po publiku neviditelné garderobky či techniky, okolí Anenského náměstí zdobily tisíce plakátů, divadelní kavárnou protekly hektolitry piva a v neposlední řadě budovou prošly stovky tisíc nadšených diváků, z nichž někteří se na Zábradlí opakovaně vracejí po celá desetiletí. V sobotu 9. prosince, přesně 65 let od premiéry první inscenace Divadla Na zábradlí Kdyby tisíc klarinetů, budou moci ti starší z nich zavzpomínat a ti mladší zažít dávno minulé momenty divadelní historie.

Odpoledne bude ve foyer divadla odhalena výroční knihovnička, ve které návštěvníci najdou řadu titulů, ať už dramat či nedramatických předloh, během téměř sedmi desetiletí uvedených na Zábradlí. A to včetně několika původních, čtenářům běžně nedostupných scénářů. Od 17.00 pak bude v knihovničce probíhat mimořádné scénické čtení z některých inscenovaných textů – v rámci letmého průletu historií divadla uslyší diváci úryvky z inscenací Jana Grossmana, Petra Lébla i Jiřího Pokorného v podání herců, kteří v nich účinkovali. Mezi hosty budou například Jiří Bartoška, Jana Preissová, Bohumil Klepl, Karel Dobrý či Marie Málková-Grossmanová, kteří společně návštěvníkům zprostředkují neopakovatelný zážitek.

Na čtení z inscenací dávno derniérovaných naváže představení inscenace současné – od 19.00 uvede Divadlo Na zábradlí svou novinku O Pavlovi. Jevištní adaptace stejnojmenné biografické knihy spisovatelky a disidentky Dani Horákové v režii talentované režisérky Anny Klimešové nabídne divákům nejen citlivou sondu do vztahu Horákové a filmaře Pavla Juráčka, ale také mimořádné herecké výkony – v hlavní roli exceluje Anežka Kubátová, čerstvá držitelka Ceny Divadelních novin za nejlepší ženský herecký výkon, kterou získala právě za ztvárnění Dani Horákové.

Po představení budou v programu pokračovat současní herci a zaměstnanci Divadla Na zábradlí. V kulisách inscenace O Pavlovi zahrají divákům písně ze současných inscenací divadla od hudebně bohatého Medvěda s motorovou pilou přes oceňované Persony až po klasiky repertoáru, jako jsou Macbeth – Too Much Blood nebo Požitkáři. Koncert tak završí velkolepé oslavy a plynule se překlene do večírku v divadelním baru.

Vstupenky na představení O Pavlovi jsou v prodeji v pokladně divadla i online na portálu GoOut.cz. Na výroční čtení či koncert je vstup zdarma a není podmíněn účastí na představení, proto neváhejte a přijďte oslavit narozeniny Divadla Na zábradlí ve velkém stylu. A nezapomeňte – držte se Zábradlí!

MAG#art2friends