A neříkej mi Maruško!

Autorská inscenace kombinující divadelní žánry a rap

26. března 1943 nacisté popravili stětím českou dívku, odbojářku Marii Kudeříkovou, která nikdy nikoho neprozradila, a naopak své krátké mládí obětovala skutečnému boji s nacistickou mocí, která se chystala pozřít svět. Později její odvahu zneužila komunistická moc ke své propagandě a její čin byl zpolitizován. Z toho důvodu, v roce 1990, byla pamětní deska, připomínající její odvahu, odmontována a skryta do městského depozitáře. Zpětně jsou přejmenovávány veřejné budovy, které nesly dříve její jméno…

Nezpůsobuje hysterické odmítání minulosti stejné cenzorské praktiky, jakých se dopouštěly námi odsuzované režimy? Kým by byla Marie dnes? A obstála by dnešní společnost v jejích očích?

Inscenaci o Marii Kudeříkové, lehce kontroverzní osobě, odbojářce, která byla zneužita jak nacistickým, tak komunistickým režimem a následně na to doplatila po roce 1989, čeká premiéra 19. září 2023 v divadle Venuše ve Švehlovce. Podpořit vznik inscenace můžete zde.

Inscenace se nechává inspirovat úryvky ze skutečných dopisů Marie Kudeříkové, které tajně psala v nacistickém vězení v době, kdy čekala několik měsíců na svou popravu. Další dramaturgicko-historický background poskytuje sochař a historik Pavel Karous, který se ntenzivně tématu Marie Kudeříkové věnuje, ale byl například i výraznou postavou týmu, který realizoval projekt Volavky a vetřelci, jenž mapoval relikty normalizačního umění vsoučasném veřejném prostoru.

Důležitou součástí projektu je živá hudba, kterou přímo na představení bude vytvářet rapperka s karibskými kořeny, Hellwana. Ta je i autorkou celé hudební složky. Choreografii vytváří Linda Fernandez Saez, tanečnice, herečka a choreografka. Premiéra proběhne 19. září 2023 v divadle Venuše ve Švehlovce v Praze, a poté bude představení prezentováno i v Brně, Boskovicích a Jihlavě. Účinkují v něm herečky Gabriela Pyšná a Kristýna Štarhová a rapperka Hellwana.

Za projektem stojí inscenační tým v čele s režisérem Pavlem Šimákem a herečkou Kristýnou Štarhovou. Odbornou konzultaci zaštiťuje sochař a odborník na umění ve veřejném prostoru Pavel Karous. Autorskou hudbu a živý hudební doprovod pro tuto inscenaci připravuje rapperka Hellwana. Pohybová spolupráce bude probíhat pod vedením Lindy Fernandez SaezKostýmy a scénu navrhuje Julie Ema Růžičková. Premiéra 19. září 2023 v divadle Venuše ve Švehlovce.

MAG#art2friends