Adam Vacula hrající, fotící

Adam Vacula hraje a k tomu fotí, boxuje a cestuje

Charismatického Adama Vaculu dobře znají návštěvníci Divadla pod Palmovkou, kde hraje hned v několika inscenacích. Televizní diváky si získal coby Petr v dobovém seriálu Zlatá labuť, jehož druhá série startuje na TV Nova ve čtvrtek 24. srpna. S Adamem jsme si povídali o jeho práci i způsobech, jak si od ní odpočinout.

Letošní rok je pro Tebe mimořádně akční a úspěšný. Hlavní role ve sledovaném seriálu, zajímavé a výrazné role v Divadle pod Palmovkou, výstava Tvých fotografií… Máme z toho radost! Jak se to sešlo a jak to zvládáš?

Možná je to tím, že letošní rok je ve znamení zajíce, ve kterém jsem narozený a který podle čínské mytologie má teď patřit mezi rok hojnosti. Nevím, já jsem vždycky radši, když se toho děje víc na více frontách. Ta práce je pestřejší a mám z toho všeho pak větší radost.

Začátkem roku jsme byli na vernisáži Tvé fotografické výstavy v Divadle pod Palmovkou. Představíš nám svou fotografickou tvorbu – koho převážně fotíš a jakou používáš techniku?

Co se týká výstavy Mirrors, tam šlo o sérii fotografických portrétů z prostředí divadelní scény a jejího okolí. Chtěl jsem nahlédnout do tváří a příběhů mně známých lidských bytostí v momentech, kdy jejich přirozenost nebývá zahalena do přiřazených divadelních rolí. Jinak techniku já moc nepromýšlím, a když už, tak spíš formou inspirace fotografy, jako jsou např. Larry Clark, Nan Golding, Vivien Maier nebo Noboyushi Araki. Jejich práce mne inspiruje.

Osobně nejradši fotím na Ilford HP5 Olympusem OM-1 na 35mm se žlutým filtrem, v téhle sestavě vyrážím fotit do ulic. Baví mne kontrastní černobílá fotografie, ze které pořádně leze zrno. Po ruce pak mívám ještě jeden menší kompakt, Yashicu T5, obvykle nabitý barevnou Portrou. Obecně mě baví fotit věci, které spolu na první pohled nesouvisí, které nejsou jasně definovatelné. Na dně batohu mívám i Polaroid SX-70, s kterým např. fotil Andy Warhol a s kterým momentálně pracuju na jedné své abstraktnější sérii.

Vaše divadlo je známé tím, že často spolupracuje s režiséry z jiných zemí, např. s legendárním, kontroverzním Janem Klatou. Baví Tě tahle mezinárodní tvorba? Je to složitá výzva naladit se na společnou tvůrčí vlnu?

Vlastně ano. Kromě autorských věcí Tomáše Dianišky ty zahraniční návštěvy jsou něco, co mě v té divadelní práci dost baví. Faust byla první inscenace, kterou jsem v Divadle pod Palmovkou nazkoušel, a pamatuju si, že Klatuv způsob práce a myšlení mě fascinoval. Nebylo to vždy nejjednodušší, ale ten proces mě bavil.

Na jaká svá představení bys od září pozval čtenáře tohoto rozhovoru?

Dnes všichni řeší světy sociálních sítí, takže pokud by někoho zajímalo naše ´zrcadlo´ na toto téma, ať se třeba přijde podívat na romeo&julie2022 od rumunského autora a režiséra Alina Negutoiu.

Na vernisáži Tvé výstavy Ti coby DJ hrál Kato z legendární skupiny Prago Union, jehož jsme velký fans. Máš rád rap? Je to ten Tvůj žánr? Pomáhá Ti třeba v tom, abys vyčistil hlavu od hereckého světa, který je emočně někdy docela náročný?

Jo, tak rapem jsem začal žít, když jsem se v patnácti vrátil poprvé z Ameriky. Vždycky to pro mě byl únik a už odmalička jsem poslouchal spíš zahraniční scénu, ale asi jako každý tady u nás jsem vyrostl na Chaozzu, SuperCrooo a Pragu Union. Takže když mi Kato zahrál na vernisáži, bylo to surreální a za toto propojení ještě jednou děkuju 2media.cz. Na jeho tvorbě se mi vždycky líbilo, že se nebojí jít pod povrch a rapuje o věcech, jako je křehkost života a smrti, o tématech, která bytostně odrážejí jeho realitu.

Na Tvém IG profilu často vidíme, že boxuješ – je to Tvůj další ventil?

Je, box je skvělý a zocelující. Teď jsem se asi po 5 letech vrátil na tatami do Jungle k brazilskému jiu-jitsu (BJJ). Je to skvělé a komplexní bojové umění a pro mě taky prostor, kde se o sobě denně hodně učím a dozvídám. Každému doporučuju!

View this post on Instagram

A post shared by Adam Vacula (@adamvaculla)

Proč právě box?

Mně se vždycky box jako sport líbil a obdivoval jsem ho. Navíc jsem se nacházel ve stavu, kdy jsem si potřeboval najít a naučit se něco nového, v čem bych se překonával a zoceloval. Box je na to ideální.
Teď se díky scenáristům k boxu dostanu i v roli Petra v podzimní sezoně seriálu Zlatá labuť. Natáčel jsem obraz, kde na Petra doma čeká boxovací pytel. Takže možná kariéra v boxu? (smích) Zřejmě se toho v něm za posledních několik dílů dost nahromadilo a hledá způsob, jak upustit páru. Myslím, že Petr bude ve svém životě potřebovat za určitými věcmi udělat tlustou čáru. Děj se posouvá do léta 1939, doba přituhuje. Zápletky nové sezony vycházejí z reálných historických událostí. Klíčovým motivem se stává sounáležitost a lidskost v nelidské době.

Zlatá labuť se těší velké popularitě a stejně tak její protagonisté…

Ano, je to tak, já si přízně fanynek velmi vážím, snažím se na zprávy odpovídat. Jsem rád, že seriál sleduje čím dál víc lidí a že to lidi tak sbližuje. Za to jsem moc vděčný. Snažím se obecně pracovat tak, abych neměl očekávání, takže jsem tím úspěchem příjemně překvapen. I z toho, s jakými herci jsem se potkal a s jakými se tu nově potkávám.

Co dělat, aby nově nabytá sláva nestoupla člověku do hlavy?

Mně pomáhá vědomí, že to, co dělám, je jen práce (moc pěkná), a že jsou v životě mnohem důležitější věci. Jakmile člověk přestane mít potřebu na sobě pracovat a zlepšovat se jako člověk, dostane se do slepé uličky.

Co Ti v tomto ohledu přinesla transformační zkušenost z Peru?

Dokázat vystoupit ze svých zajetých stereotypů a umět se na věci kolem podívat s větší pokorou. Zkrátka jsem vděčnější za to, co mám.

Často cestuješ i s přítelkyní Veronikou, veřejnosti známou spíš jako Besky (vítězka MasterChef Česko 2021), jaká jsou vaše oblíbená místa a jaký typ cestovatelů jste?

Osobně vždy, než někam jedu, navštívím stránku ´Atlas Obscura´, kde se skrývají poklady s cool & quirky things to see, to beru foťák a vyrážím… Každopádně bych to shrnul asi tak, že oba rádi objevujeme, ale rádi si dopřejeme i oddych.

… a PS je naše „A2F otázka”: pamatuješ takovou tu dětskou hru „země / město / zvíře / věc”? Upravili jsme ji na „země / město / zvíře / věc / art“ a prosíme Tě o bezprostřední reakci bez velkého přemýšlení.

Japonsko / New York / pes / foťák / Martin Scorsese

(PAF + tiskové materiály TV Nova)

Adama uvidíte také ve filmu Bod obnovy (v kinech od 21.9.2023)

MAG#art2friends