Agnès Godard v Praze

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze přivítá v rámci mentoringového programu slavnou francouzskou kameramanku Agnès Godard. Se studentstvem bude na FAMU pracovat od 11. do 14. prosince. Při té příležitosti významná současná reprezentantka světové kinematografie převezme Zlatou medaili AMU za dosavadní přínos oboru. Předání se uskuteční 12. prosince ve Francouzském institutu, který je společně s Biofilms partnerem pobytu Godard v Praze.

Na FAMU tvůrkyně povede individuální konzultace s kameramankami a kameramany a dalšími členy filmových štábů z řad studujících FAMU, workshop a masterclassy doplněné o filmové projekce. V úterý 12. prosince v 19:00 převezme ve Francouzském institutu Zlatou medaili Akademie múzických umění v Praze za své výjimečné dílo a přínos světové kinematografii. Toto významné uznání v minulosti obdrželi například Věra Chytilová, Karel Vachek, Lubor Dohnal či Vojtěch Jasný. 

“Filmová vizualita je klíčovou složkou stylu a estetiky díla, má silnou vypovídací hodnotu, nese, ale i tvoří významy, vypráví, strhává, pohlcuje, vzbuzuje emoce i vybízí k promýšlení zobrazovaného. Jsem velmi ráda, že budoucí čeští filmaři a filmařky budou mít možnost intenzivního pracovního a tvůrčího setkání s osobností, která všechny tyto možnosti práce s filmovým obrazem neustále prozkoumává, rozvíjí a posouvá,říká děkanka FAMU Andrea Slováková.

Agnès Godard, kameramanka režisérů jako Wim Wenders, Agnès Varda, Ursula Meier a Claire Denis, je považována za jednu z nejpozoruhodnějších tvůrkyň světové kinematografie. Již v počátcích své kariéry spolupracovala jako asistentka kamery po boku Robbyho Müllera na emblematickém filmu Wima Wenderse Paříž, Texas (1984) či na následujícím slavném filmu tohoto německého režiséra Nebe nad Berlínem (1987) s kameramanem Henrim Alekanem. Její první počin jako hlavní kameramanky je třičtvrtě hodinový dokument z Cannes od Wima Wenderse Pokoj 666 (1982). Následovala spolupráce s Agnès Varda, André Téchiné, Claudem Berrim, Carolem Morleyem a zejména s Claire Denis, s níž natočila patnáct celovečerních filmů (například Nechce se mi spát, 1994; Páteční večer, 2002; L’Intrus, 2004). Za své filmy si vysloužila několik nominací na prestižní ocenění César za nejlepší kameru, z nichž jednu proměnila (Dobrá práce, r. Claire Denis, 1999). Doposud Godard natočila bezmála pět desítek filmů.

Mentoringový program FAMU, jehož cílem je propojovat posluchačstvo s předními tvůrci a tvůrkyněmi světové kinematografie všech profesí, ve stejnou dobu hostí režiséra Bélu Tarra, jehož intenzivní mentoring na FAMU probíhá od října a potrvá do poloviny prosince. V listopadu na škole v rámci programu učil ukrajinský režisér Sergej Loznica. Na přelomu listopadu a prosince čeká studující interaktivní workshop se scénáristou Ellisem Freemanem. V minulosti již ve škole působili Pedro Costa, Bruno Dumont, Céline Sciamma či Bertrand Mandico.

MAG#art2friends