Akropolis zaplní PiNKBUS festival

Od 21. do 23. září představí PiNKBUS festival to nejlepší z domácí queer scény

Třetí ročník PiNKBUS festivalu ponese podtitul „QUEER RENAISSANCE“ a během tří dnů nabídne divákům v Paláci Akropolis moderovanou diskuzi, divadelní premiéry a performance, koncerty i drag show.

Festival zahájí ve čtvrtek 21. září PINKPANEL diskuze o queer umění v České republice, kde se za jedním stolem potkají zástupci a zástupkyně queer umění – remeritní královna Činohry Národního divadla Daniela Špinar, interdisciplinární umělkyně a drag queen Just Karen, zpěvačka Miss Petty a divadelní umělec Tomáš „La Cuntessa“ Procházka. Diskuzi bude moderovat redaktor Deníku N a autor publikace Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach. Po skončení diskuze vystoupí Miss Petty – česká drag queen, skladatelka, zpěvačka a performerka. Ve svých textech vypráví o své zkušenosti být queer člověkem v České republice, body positivity a femme empowerment. Je známá svým osobitým humorem, ikonickými pohyby a chytlavými melodiemi, které se naplno rozezní na celovečerním koncertu na PiNKBUS festivalu. O afterparty na Malé scéně se postará DJ Joshek.

Druhý den festivalu bude patřit divadelním premiérám a performance, ve kterých se představí ikony queer umění pražské i zahraniční scény. Zakladatel*ka britského uskupení Beautiful Confusion Collective Becka McFadden, uvede v upravené edici vytvořené speciálně pro PiNKBUS festival site-specific sólo Black Dress, které zkoumá fenomén nebinární femme identity prostřednictvím vyprávění, tance a dvanácti černých šatů. S humorem, queer radostí i zranitelností autorka zve diváky na slavnostní cestu sebepoznání. Za tuto inscenaci je Becka McFadden v užší nominaci v kategorii Alternativní divadlo Cen Thálie 2023.

Následovat bude premiéra audiovizuálního představení DAVE & GOLLY v režii laureátky Ceny Thálie Nely Kornetové, která s kolektivem T.I.T.S. vytvořila sólové představení, kde se v hlavní roli představí brazilská performerka Helena Araújo. V sólové performance je zkoumán dopad sociálních médií, 24-hodinového zpravodajského cyklu a internetu na lidskou psychiku.

Poslední den festivalu bude patřit PiNKBUS umělcům a umělkyním, kteří ovládnou jeviště Paláce Akropolis komponovaným večerem plném burlesky, drag, performance a divadla. Oceněný a nominovaný projekt s heslem „bezmezná svoboda“ představí plnou show umělců známých jako PiNKBUS essentials: La Cuntessa, Tonic Garbage, Lotta Love, Chlorophyll von Needle, Just Karen a Helena Araújo. Festival zakončí na Malé scéně koncert umělkyně LEDET & ILÆY.

PROGRAM

Čtvrtek 21. 9. 2023
19:00 / moderovaná diskuze PiNKPANEL [CZ]
(Miss Petty, Cuntessa, Just Karen a Daniela Špinar, moderátor: Filip Titlbach)
20:30 / koncert: Miss Petty [CZ]
22:00 / Afterparty: DJ Joshek

Pátek 22. 9. 2023
19:30 / Becky McFadden: BLACK DRESS [CZ/ENG]
20:00 / T.I.T.S: DAVE & GOLLY [ENG] / premiéra

Sobota 23. 9. 2023
19:30 / PiNKBUS show [ENG]
22:00 / Afterparty: Ja.sminek, LEDET & ILÆY

Vstupenky  https://bit.ly/PinkbusFestival
Více informací na www.pinkbusplatform.com / www.palacakropolis.cz

MAG#art2friends