Aktuální italská filmová tvorba v programu 57. MFF Karlovy Vary

Letošní 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (30. 6. – 8. 7.) uvede mimořádně obsáhlou kolekci výrazných reprezentantů současné italské kinematografie. O pozornost diváků a porotců se bude ucházet 12 filmů.  Včetně neokázale pronikavého filmu režiséra Marca Righiho Vítr vane, kam chce, nominovaného do Hlavní soutěže karlovarského festivalu. Sekce Horizonty promítne intimní drama Monica, v němž v roli matky exceluje Patricia Clarkson, která zasedne v porotě Hlavní soutěže.

Film Vítr vane, kam chce, který bude součástí HLAVNÍ SOUTĚŽE MFF Karlovy Vary 2023, nabízí provokativní a mimořádně poutavou interpretaci jedné z klíčových novozákonních pasáží. Zásadní setkání s živelným samotářem Lazzarem probudí ve zbožném mladíkovi Antimovi touhu proniknout k samotné podstatě víry, jež je na hony daleko pravidelným nedělním kázáním zástupce církve, mocné instituce, pro niž jsou svobodomyslnost a oddanost Bohu neslučitelné pojmy. Film na festival doprovodí režisér Marco Righi a představitelé hlavních rolí, herci Jacopo Olmo Antinori a Yile Vianellood 5. do 9. 7.

Sekce HORIZONTY, která přináší výběr nejzajímavějších titulů aktuální sezóny ze současné světové produkce, nabídne 7 italských snímků: Monica, intimní portrét ženy okolnostmi přinucené čelit své minulosti, zkoumá univerzální témata odpuštění, stárnutí a důležitosti bezpodmínečné mateřské lásky. Film sugestivně zprostředkovává ponor do vnitřního světa hrdinky, soustředí se na její bolest, strachy, potřeby i tužby a zdařile ilustruje, jaké následky může mít odmítnutí na sebehodnocení jedince. Režisér Andrea Pallaoro do hlavních rolí matky a dcery obsadil Trace Lysette a Patricii Clarkson.

Umberto Eco –⁠ Knihovna světa je film–pomník, vystavěný jako pocta člověku fascinovanému dějinami a zázrakem lidské komunikace. Režisér a scenárista Davide Ferrario prokládá archivní materiály prohlídkou proslulé Ecovy osobní knihovny, nechává promluvit členy rodiny, dává zaznít jeho textům a dotýká se i témat, která od Ecova úmrtí v roce 2016 získávají na stále větší důležitosti. Davide Ferrario bude hostem festivalu od 5. do 8. 7.

Humanistický dokument Bezejmenní se ptá, zda i mrtví mají nárok na důstojnost a lidská práva. Ústřední postavou je forenzní patoložka a antropoložka Cristina Cattaneo. Na pitevním stole dennodenně zkoumá bezejmenná těla, jež stále častěji patří migrantům, které na italské břehy vyvrhne Středozemní moře. Určit jejich identitu je velmi obtížné, protože mnohdy cestují bez dokladů. Režiséři Valentina Cicogna a Mattia Colombo budou hosty festivalu od 30. 6. do 3. 7.

Italský herec Giuseppe Fiorello se ve svém režijním debutu Ohňostroje inspiroval skutečnými událostmi a vypráví hluboce dojemný příběh o bolestivých bojích za lásku, kterou většinová společnost neschvaluje. Právě ty totiž sytí boje větší, boje za nutné politické změny. Film diváky přivádí na Sicílii 80. let, kde sedmnáctiletý Gianni čelí šikaně kvůli své menšinové sexuální orientaci.

Čtvrtý celovečerní film Alice Rohrwacher Chiméra je typicky dějově rozdivočelý a vyprávěný nezaměnitelně živým stylem. Odehrává se v 80. letech minulého století, kdy se Angličan Arthur (Josh O’Connor) vrací do přímořské vísky kdesi v Toskánsku. Za nedbalým zevnějškem se skrývá vnitřní zmatek, zaviněný neodbytnými vzpomínkami na ztracenou lásku Beniaminu.

Strhující historické drama nestora italské kinematografie Marca Bellocchia Papežův zákon se vrací k případu, který započal v roce 1858, kdy byl z židovské rodiny Mortarových násilím odebrán šestiletý Edgardo na základě tvrzení katolických autorit, že byl jako kojenec pokřtěn, a musí být tedy vychován jako katolík. Papežské zákony jsou neúprosné, a i přes silné protesty židovské komunity je chlapec odvezen do Říma, kde v papežském sídle získává katolické vzdělání.

V roce 1922 se odehrál klíčový moment nástupu fašismu v Itálii. Pochod na Řím. Vznikl o něm jeden z prvních propagandistických filmů A noi! O sto let později se k němu vrací cinefil a dokumentarista Mark Cousins. Ve své dekonstrukci rozebírá filmové postupy, které jsou efektivní dodnes. Audiovizuální esej Pochod na Řím zasazuje události a jejich obraz do historického, politického a kinematografického kontextu.

Součástí sekce IMAGINA, která prezentuje filmy s nekonvenčním přístupem k naraci i stylu, osobité a radikální vize filmového jazyka, letos budou 2 pozoruhodné italské počiny: Enrico Ghezzi, filmový kritik, popularizátor umělecké kinematografie, filozof filmu, publicista a mimo jiné i filmař je pro italskou kinematografii stejně důležitý jako Rossellini, Visconti nebo Bertolucci. Po zhlédnutí více než tříhodinového autobiografického opusu magnum Poslední chvíle lidstva, na kterém se stárnoucím a nemocným bardem spolupracoval Alessandro Gagliardo, se toto tvrzení stane pro mnohé méně kontroverzním. Režisér Alessandro Gagliardo bude hostem festivalu od 30. 6 do 4. 7.

Metropole Brasília vznikla takřka na zelené louce a nenávratně poznamenala tamní ekosystém. Filmařka Ana Vaz se ve filmu Noc americká vydává do nočních ulic města, do městské divočiny, kde zvířata přežívají mezi setrvalým tokem automobilů a v nekonečných průmyslových zónách. Experimentální filmový tvar kombinuje dokumentární a esejistické prvky s hororovou atmosférou, k níž přispívá i znepokojivá hudba.

Sekce NÁVRATY K PRAMENŮM, věnovaná filmům klasickým, kultovním, raritním i neprávem opomíjeným, promítaným z původních či restaurovaných kopií, zve na Klaustrocinefilii.  Film jako nástroj, prostřednictvím kterého autor za časů pandemie rekonstruuje vzpomínky na vnější svět a vlastní roli v něm, než uhodil covid. Film jako útočiště během lockdownu, kdy jsou kina zavřená a jediným společníkem je režiséru Alessandrovi Aniballimu počítač, který umožňuje mixovat osobní vzpomínky s desítkami ikonických filmových záběrů či scén napříč dějinami desáté múzy. Alessandro Aniballi bude hostem festivalu od 6. do 9. 7.

Mezi mladými evropskými režiséry nastupující generace, kteří představí svou tvorbu v rámci sekce FUTURE FRAMES, bude italská režisérka Giulia Regini. Její sedmnáctiminutový film Sergio a Flavio zachycuje komplikovaný vztah dvou bratrů. Zatímco Sergio zůstal, aby pomohl svému otci s chodem rodinného řeznictví, jeho bratr Flavio svůj díl odpovědnosti nikdy nepřevzal, rozhádal se s otcem a rozhodl se z domova odejít. Když se po delší době Flavio přece jen objeví, Sergio na krátký moment uvěří, že zpřetrhané rodinné vztahy ještě nemusejí být ztracené. Giulia Regini bude hostem festivalu od 2. do 6. 7.  

Přehled projekcí italských filmů na 57. MFF Karlovy Vary

Vítr vane, kam chce (Il vento soffia dove vuole) / Hlavní soutěž

6. 7.    20.00           Velký sál

7. 7.    13.00           Kinosál Pupp

8. 7.    16.00           Kongresový sál

8. 7.    19.00           Lázně III

Monica (Monica) / sekce Horizonty

2. 7.    13.00           Karlovarské městské divadlo

6. 7.    12.00           Malý sál

Umberto Eco – Knihovna světa (Umberto Eco La biblioteca del mondo) / sekce Horizonty

1. 7.    16.00           Kongresový sál

6. 7.    15.00           Malý sál

7. 7.    21.00           Kino Drahomíra

Bezejmenní (Sconosciuti puri) / sekce Horizonty

1. 7.    19.00           Kongresový sál

2. 7.    21.00           Malý sál

Ohňostroje (Stranizza d’amuri) / sekce Horizonty

1. 7.    15.00           Kinosál Pupp

2. 7.    11.30           Malý sál

6. 7.    22.30           Kinosál B

Chiméra (La chiméra) / sekce Horizonty

2. 7.    22.00           Lázně III

7. 7.    9.00            Malý sál

Papežův zákon (Rapito) / sekce Horizonty

30. 6. 10.30           Kongresový sál

6. 7.    22.00           Lázně III

Pochod na Řím (Marcia su Roma) / sekce Horizonty

2. 7.    10.00           Lázně III

7. 7.    16.00           Karlovarské městské divadlo

Poslední chvíle lidstva (Gli ultimi giorni) / sekce Imagina

1. 7.    12.00           Kino Čas

2. 7.    18.00           Kino Drahomíra

5. 7.    18.00           Divadlo Husovka

Noc americká (É noite na América) / sekce Imagina

1. 7.    21.00           Kino Čas

2. 7.    16.30           Divadlo Husovka

6. 7.    10.30           Divadlo Husovka

Klaustrocinefilie (Una claustrocinefilia) / sekce Návraty k pramenům

1. 7.    9.00            Kino Drahomíra

7. 7.    18.00           Malý sál

8. 7.    15.00           Kino Čas

Sergio a Flavio (Rossa e pezza) / sekce Future Frames

4. 7.    15.00           Malý sál

MAG#art2friends