Antická Štvanice 2023: OIDIPÚS KOMPLET

Na samém začátku divadelní sezóny se v plenéru ostrova Štvanice před diváky odehraje ikonická řecká tragédie Král Oidipús, nově doplněná dramatem Láios současné autorky Hany D. Lehečkové a tanečním libretem Propast Marie Novákové a Václava Kuneše do podoby původní nedochované trilogie.

Premiéra se koná 31. 8. 2023 od 19 hodin na západní špici ostrova Štvanice. Následuje 9 repríz, až do konce festivalu 14. 9. 2023. Osmý ročník plenérového festivalu antického divadla Antická Štvanice pořádá divadelní soubor Tygr v tísni v koprodukci s Národním divadlem Brno, festivalem Divadelní svět Brno a Divadlem VILA Štvanice.

Hudbu k trilogii složil pravidelný spolutvůrce inscenací festivalu Antická Štvanice Ivan Acher. Prostor hermeticky uzavřené královské zahrady, která se v druhé části zpřístupní divákům a metafyzický prostor propasti, vytvořila scénografka Jana Hauskrechtová. 

V titulních rolích krále Láia a Krále Oidipa uvidíte Jana Medunu a Matěje Nechvátala. V roli božského posla Herma se představí Denis Šafařík, v roli věštce Teiresia Michal Kern. Ženské role, Iokastu mladší a Iokastu starší ztvární Rosalie Malinská a Gabriela Mikulková.  

„První část trilogie, jednoaktovou hru Láios, napsala současná česká prozaička a dramatička Hana D. Lehečková na základě dochovaných verzí mýtů o činech krále Láia, kterými na sebe přivolal kletbu, že jej jeho syn zavraždí a pak se ožení s vlastní matkou. Inscenace vtipně a neúprosně zobrazuje královský pár v krizi. Královna Iokasté touží po dítě, král Láios se vyhýbá vládcovským povinnostem. Thébáné počítají oběti Sfingy. A katastrofa je na spadnutí,” uvádí režisérka první části Zuzana Burianová

Druhá část, Sofoklova tragédie v překladu Matyáše Havrdy a Petra Borkovce, Král Oidipús, nás přivádí do města, které se pod vládou nového krále úspěšně vzpamatovalo z úpadku, bylo osvobozeno od Sfingy a otevřelo své brány. Oidipovým politickým programem je transparentnost. Hodlá najít viníka náhlé epidemie moru za každou cenu. Katastrofa je na spadnutí. 

„Sofoklova tragédie není jen antickou detektivkou, ale i obrazem polis/světa, v němž se nový nadějný lídr snaží usilovně prosadit svůj politický program. Nevidí, neslyší, hlava nehlava jde sobecky za vlastním cílem, jenž se nakonec ukáže být jeho koncem,“ říká režisér Krále Oidipa Ivo Kristián Kubák

V třetí části, nazvané Propast, nalézáme zestárlého Oidipa v hlubině, do které se před lety vrhla Sfinga, když rozluštil její hádanku. „V tanečně-básnickém sólu hovoří Oidipus v temnotě své slepoty se svým chlapeckým, mužským a stařeckým já a nakonec s dcerou Antigonou, která přichází na samé dno propasti, aby poznala otce,” dodává autorka libreta Marie Nováková

O festivalu Antická Štvanice

Festival Antická Štvanice se koná každoročně na začátku sezóny na ostrově Štvanice a uvádí inscenace antických dramat či her s antickým námětem v koprodukci se stálými soubory Divadla VILA Štvanice a spřátelenými režijními osobnostmi (Jan Nebeský, Tomáš Loužný). Letošní ročník doplní dosavadní dramatickou nabídku (Oresteia, Orfeus, Faidra-Prosebnice, Plodnost! Mír! A Bohatství!, Šílený Herkules, Římská Lukrécie) o trilogii Oidipús komplet.

MAG#art2friends