Apel Paměti národa

V minulém týdnu Paměť národa zveřejnila otevřený dopis na podporu Ukrajiny. Organizace tak navazuje na připomínkové akce u příležitosti dvouletého výročí invaze Ruské federace na Ukrajinu. Jedna z největších událostí se konala za účasti prezidenta České republiky Petra Pavla na Staroměstském náměstí v Praze. Zdá se, že konec války je v nedohlednu a podpora Evropy začíná uvadat. Mezi nejdůležitější požadavky, kterých chce manifest dosáhnout, se řadí rychlá a dlouhodobá finanční i materiální pomoc Ukrajině, zrušení byrokratických překážek, kterým čelí zbrojní průmysl a obnova územní celistvosti Ukrajiny.

„Rusko navzdory sankcím a ztrátám významně obnovuje lidské a materiální kapacity. Statečně bojující Ukrajině se na druhé straně nedostává moderních zbraní ani munice. Ve Spojených státech amerických se čím dál častěji objevují hlasy volající po snížení nebo dokonce pozastavení dodávek potřebného vojenského materiálu. Evropská unie přes veškeré přísliby, hospodářskou a politickou moc s podporou zaostává,“ píše se ve veřejném apelu představitelům Evropy.

„Zbrojní průmysl je v Evropě stále často chápán jako společensky málo přijatelný. Přitom si musíme přiznat, že právě výroba zbraní je zásadní podmínkou pro zachování svobody a demokracie. Musíme být silní, abychom mohli smysluplně pomáhat Ukrajině. Chceme, aby se v této věci více ozýval hlas samotných občanů. Máme hluboké obavy, a proto vyzýváme politiky k odvážným rozhodnutím. Výzvu v brzké době zašleme členům evropské komise a vedoucím frakcí evropského parlamentu,“ říká autor výzvy Martin Kroupa, předseda správní rady organizace Post Bellum, která zastřešuje projekt Paměť národa.

MAG#art2friends