art2FRIENDS rozhovor – Šimon Bilina

Z mého pohledu to je určitě klip k písni TO SVÝ, která si dala celkem na čas:D. Zabralo to 4 roky od jejího složení, který jsem tehdy provozoval v nočních hodinách v bytovce v Sedlčanech, kde nade mnou samozřejmě spali jiný lidi, tak jsem se jejím skládáním prošeptal a ráno ji vezl Chromkovi do studia. Život s sebou přinesl ale mezitím spoustu novejch barev, jak to tak bývá, že:-), který jsme se pokusili v tý písni zachytit. Takže se až po 4 letech dosložila a proměnila do hudebního videa. Jsem fakt vděčnej, že se podařilo složit tým lidí, který té písni věří, a společně stvořit i její vizuální stránku.

Mimo to… naše výlety s divadelním počinem Jana Svěráka Branický zázrak a mou rolí bezďáka Rudy po naší zemičce. 

Měl jsem prostor na to vyjet s naší milovanou 2media partou do Itálie a prožít 4 dny v kouzelným domečku, co vypadá jak velkej bílej včelí úl… nedaleko Bari. Prožili jsme takový to bezčasí, při kterým tě hřeje u srdce a často ani nevíš proč. O to šťavnatější a dobrodružnější to celé bylo, že s náma cestoval i maestro Maiello Goran, kterej sdílí stejnou DNA s domorodci. 

Dech a prosté bytí bez distrakcí, bez odporu k čemukoliv či komukoliv. Bůh je v detailech, ale i všude, kam se podíváme. Nás nevyjímaje. Kombinuju praktikování Buddhismu se vším, co vnáší dobrý pocit do přítomnýho momentu. Lidi, podcasty, příroda, meditace, yoga, posilování, psaní, filmy, čtení, terapie, skládání hudby, tanec, zpěv, hraní na didgeridoo nebo třeba zaspávání pyžam:-). Pomocníkem jsem si ale i sám, disciplínou…  i radostí při kultivaci klidu a nekladení odporu jako úhlu pohledu mého koukání na svět, na lidi, na vše. 

Z hlediska humoru mám rád samozřejmě Monthy Pythony, SNL, Taika Waititiho a mnoho dalších, na které si teď nevzpomenu. Oblíbeným seriálem stále je Osmý smysl či What We Do in the Shadows. Ale mám-li se dostat k tvorbě, která kultivuje ducha ještě na jiných frekvencích, tak nemůžu opomenout filmy Viliama Poltikoviče či Tarkovského Stalker. Výčet by byl neúplný, kdybych nezmínil díla s velkou silou jako je Fontána, Nádherná Zelená s Marion Cotillard anebo nedávno uvedený film Jana Budaře Mamánek. Ten film, i když možná nesplňuje některé parametry, prostupuje do hloubi duše. Z hudby je toho nespočet, ale například při celoživotním poslechu Stinga se mi otevírají stále nové prostory. Krása jeho hudby je v celistvosti, v prožitém životě, v utrpení, smutku, ale i v hluboký radosti a lásce nacházející si cestu skrz.

Hudba… Brzy vydávám píseň a jsem otevřen novejm spolupracím ať už na poli hudebním, nebo filmovým, seriálovým, potažmo v divadle.

Spíš ignoruju, každý den je ten správný den na to začít či cokoliv změnit.

Úsvit / Praha / Orel / Kadidelnice

Šimon v roce 2020 absolvoval činoherní herectví na JAMU. Mezi jeho zatím největší projekty patří role v rodinném seriálu ZOO televize Prima, dvojrole v muzikálu Jana Svěráka a Tomáše Kluse Branický zázrak, role v kriminálkách (Odznak Vysočina, Šéfka) a mnoho dalších. Mimo to se věnuje psaní a režii, je spolutvůrcem podcastu Hi.storky. V divadle ho aktuálně můžete vidět v inscenaci Vojna a mír (Divadlo ABC) nebo v Branickém zázraku (Divadlo Na Fidlovačce). Účinkoval také v několika klipech pro známé české indie kapely, skládá hudbu a zpívá s bigbandem.

MAG#art2friends