art2FRIENDS rozhovor – Tereza Dočkalová

Měla jsem malou roli v Metodě Markovič. Ale pro mě to byla vlastně první zásadnější věc před kamerou. A z těch pár návštěv na place potvrzuju skvělej cast a těším se moc na výsledek. Jinak jsem komoderovala 17. listopadu Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí anebo Ceny České filmové kritiky. Oboje to bylo na míle vzdálený komfortu. A jsem za to vlastně ráda.

Docela jo. Od malejch po větší výlety, letos se to celkem dařilo. Hodlám v tom pokračovat. Musím z dcerky vychovat pořádnýho cestovatele. A jako místo doporučuju Kurskou Kosu. Je to písečná kosa v Litvě. Končí v Rusku, tam to nedoporučuju. Pláže jsou pohlednicově čistý a, vyjma pár míst, úplně prázdný. Kolo, knížka, klobouček a uzená ryba v umaštěným papíře.

Pohyb. Běhání, hiking, high heels dance s Eliškou Soukupovou, každej tejden taky chodím cvičit k takový geniální Verunce, která mi už pomohla vyřešit haldu problémů v mým těle. Taky kamarádi, cestování, sauna, příroda, terapie. Normálka.

Mě odjakživa inspirovala hlavně ulice. Jinak miluju knížky Petera Høega. Když jsem byla menší, inspiroval mě Cuarón a Iñárritu, Pátý element, Terry Gilliam a jeho Krajina přílivu nebo Brazil. Taky Nauka o snech. Ale zároveň Bergmann, Čechov, Shakespeare, Tabori. Nedávno jsem viděla představení ve Volksbühne, který mi vyrazilo dech a inspirovalo ke změně vnímání divadla a taky k nějaké vnitřní divadelní revoltě (která ještě nemá obrysy, ale je v tom tušit jakýsi příslib). Ophelia’s Got Talent režisérky Florentiny Holzinger. Je v tom takovej syrovej novodobej vzdor. I v ní a v tý bandičce umělkyň okolo. Úplně mě to uhranulo.

Nastupuju do vlaku jménem Kriminálka Anděl jako nová soudní lékařka Tereza Nová. Taky připravujeme s Tomášem Soldánem monodrama Máma autorky Ester Bol. Tuhle hru jsme 2 roky zpátky připravili pro Český rozhlas a teď se na Palm Off scéně pokusíme o jeviště. Premiéra bude v červnu. Na konci léta začíná Marek Najbrt točit projekt, jehož budu taky součástí. Na to se těším hodně. Jo!!! A v dubnu bude mít naše Nora (dosavadní vlajková loď mýho hraní) 100. reprízu. Neuvěřitelný. Srdečně zvu, je to činoherní jazz.

Ignoruju. Snažím se akorát o nějaký ztišení. Pak to vždycky přijde samo od sebe.

Mr. Aryz / Lisabon / káně lesní / Moccamaster

Držitelka dvou Cen Thálie (2011 – cena pro činoherce do 33 let, 2017 – za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Nora) a dalších profesních ocenění vystudovala herectví na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Ještě během studií hostovala v Těšínském divadle a v ostravském Divadle loutek. Po absolutoriu nastoupila do stálého angažmá v ostravské Komorní scéně Aréna. Od roku 2013 je členkou souboru pražského Divadla pod Palmovkou, kde je aktuálně k vidění nejen v oceňovaném Ibsenově dramatu Nora (Domeček pro panenky), ale také v inscenacích Bezruký Frantík, Faust, Žítkovské bohyně, Pusťte Donnu k maturitě!, Jak sbalit ženu 2.0, Mlčení bobříků ad. Zaujala osobitým moderováním satirického pořadu Branky, body, kokoti, který se věnoval otázkám rovnosti pohlaví a právům menšin, a následně pořadu Kokoti na neděli.

MAG#art2friends