Béla Tarr převezme v Praze čestný doktorát

V úterý 31. října ve 14.00 převezme významný tvůrce světové kinematografie Béla Tarr od Akademie múzických umění v Praze čestný titul doctor honoris causa, a to na základě nominace Filmové a televizní fakulty AMU (FAMU), kde bude po celý zimní semestr vyučovat v rámci mentoringového programu. Čestný doktorát je spolu se jmenováním profesorem a Zlatou medailí AMU nejvyšším oceněním života a díla, které univerzita uděluje. Slavnostní ceremonie proběhne dle tradice v Sále Bohuslava Martinů na Hudební a taneční fakultě AMU.

Stěžejní maďarský režisér a scenárista Béla Tarr titul obdrží za přínos světové kinematografii skrze esteticky jedinečnou tvorbu, rozvíjející jak filmový jazyk, tak filozofické myšlení filmu o světě. První čestný doktorát udělila AMU v roce 1996 Václavu Havlovi. Za 27 let převzalo tento čestný titul 19 mezinárodně uznávaných umělců, včetně Miloše Formana (1998), Jana Švankmajera (2003) či Agniezsky Holland (2017).

Víte, celý život jsem byl špatný student. Obdržet tento významný titul je pro mě indicií, že se věci mění. Je to pro mě velká pocta. FAMU je legendární filmová škola. Je zajímavé pracovat s mladými lidmi, kteří na ní studují, s nimiž mohu něco společně vyvíjet. Chci je nechat tvořit svobodně a umožnit jim, aby byli sami sebou. To je můj cíl. Pracovat s lidmi je i otázka empatie. Každý je nějaký. Neexistuje univerzální recept na to, jak k lidem přistupovat. Ptáte se, jakou radu bych dal sám sobě na začátku vlastní filmové kariéry? Žádnou. Pravidla nejsou. Je 21. století a každý si může dělat, co chce. Člověk se musí snažit být svobodný a být sám sebou. To je jediné, co se dá říct,komentuje událost a účast v mentoringovém programu Béla Tarr.

Béla Tarr patří mezi významné současné světové tvůrce. Snímky Turínský kůň (2011), Muž z Londýna (2007 /film, v němž hlavní roli ztvárnil Miroslav Krobot/) nebo Satanské tango (1994) se zapsaly do učebnic historie světové kinematografie, byly promítány po celém světě a Béla Tarr si za ně odnesl ocenění jako např. Velkou cenu poroty na festivalu Berlinale, nominaci na Zlatou palmu z festivalu v Cannes či ocenění na European Film Awards. Tarrova tvorba je žánrově různorodá – svůj přístup ke kinematografii realizuje ve výrazových prostředcích dokumentárních i vyhraněně stylizovaných apokalyptických filmů, v nichž zkoumá vize současného světa.

Béla Tarr patří mezi tvůrce, kteří ovlivnili celé generace filmařů a filmařek, zejména režisérů, scenáristů a kameramanů, díky hluboce promyšlené práci s filmovým jazykem. Zároveň však široce ovlivnil i obecenstvo napříč světem, neboť dokázal vyprávět o klíčových otázkách lidské existence poeticky a sugestivně a přimět publikum prožívat hraniční úvahy o nerovnosti, útlaku a možnostech bytí ve společnosti s často krutými a nespravedlivými pravidly,” dodává děkanka FAMU Andrea Slováková.  

S FAMU začal Béla Tarr spolupracovat již v roce 2021, kdy na podzim jako mentor vedl studentky a studenty během natáčení a poskytoval jim individuální konzultace k připravovaným filmům. Ty pak v roce 2022 prezentoval filmový festival FAMUFEST v rámci pásma „Pivo s Bélou: Filmy z mentoringu Bély Tarra” a mohla je tak vidět i veřejnost.

Nyní v roce 2023 se Béla Tarr na FAMU vrátil na celý semestr – vede realizační a konzultační dílny, v jejichž rámci mentoruje skupinu vybraných studujících při práci na magisterských filmech. V České republice bude do konce prosince. Tento projekt je realizován za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky.

MAG#art2friends