Bert & Friends: první singl z nového alba a koncert ve Foru Karlín 

Kapela nevydává nové písně úplně často, velkou událostí tedy bude na podzim příštího roku vydání nové desky, která bude po několika singlech a EP prvním dlouhohrajícím albem kapely. „Celá deska bude jako ostrov, kdesi, kam člověk může jet na výlet, anebo tam zůstat, jako já,“ říká Albert.

Nabitý rok kapela zakončí 23. listopadu koncertem ve Foru Karlín, kde novou desku pokřtí, a tradičně lze očekávat netradiční a osobitou událost. Půjde také o jediný solo koncert kapely v roce.

„Koncert ve Forum Karlín je pro nás velký jako slon,“ dodává Albert, jež si s kapelou v listopadu podmanil pražské Rudolfinum, kde vystoupili v rámci festivalu Prague Sounds s hudebním setem Klasirdo. Ve vyprodané Dvořákově síni se od diváků dočkali třikrát standing ovation.

Bert & Friends na sebe upozornili songem Plody moří, na který navázali s Lupanáriem. Mají za sebou vydání tří úspěšných EP (Supr, Klasirdo, Panna a netvor ) a tři songy (Plody moří, Haluzinace, Lupanárium ), kterými si získala fanoušky napříč celou republikou. Název dalšího alba 2050: Live at Strahov napovídá, že jde o živý koncert na Strahově v roce 2050, deska byla ale dokončena v roce 2021 a vznikala pouze ve studiu.

Psychedelická popová hudba Bert & Friends ve spojení s abstraktním textem zaplňuje kluby v České republice a na Slovensku a sloty na velkých festivalech jako jsou Colours of Ostrava, Grape nebo Mighty Sounds. Frontman kapely Albert Romanutti (*1995) je nepřehlédnutelně výraznou postavou domácí hudební scény. Skladatel, pianista, zpěvák, textař a dirigent je absolventem pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka v oborech skladba a dirigování. Několik let byl také součástí kapely slovenské zpěvačky Katarzie. Mezi filmové skladatele se zařadil hudbou pro celovečerní film Marťanské lodě Jana Foukala (2021). Loni debutoval celovečerním filmem Sami doma, který spolurežíroval a také v něm hraje. Písně kapely se objevily rovněž v seriálu České televize Stíny v mlze.

Kapela Bert & Friends umí – jako jedna z mála v Česku – skloubit chytlavé melodie s nadsázkou, hudební sofistikovaností a novátorským duchem. To celé balí do dobré nálady, a i proto je uznávaná jak širším publikem, tak odbornou veřejností. Na kontě má Cenu Anděl za nejlepší videoklip a nominaci za objev roku, Cenu Apollo za inovaci v hudbě nebo cenu Žebřík za objev roku. Milovníci nálepek budou jistě kvitovat přídomek alternativní pop, ovšem tzv. „mass appeal“ kapely je víc než zřejmý.

Bert & Friends v poslední době úspěšně koketují také s divadelní scénou. Objevují se v inscenaci Národního divadla Bakchantky, Bert od dubna též v inscenaci s texty Michala Horáčka GEN XYZ divadla La Putyka.

MAG#art2friends