Bezruký Frantík a Yerma v Budapešti

Ve dnech 3. a 4. listopadu 2023 proběhne další ročník festivalu Csekkold! 6.0. Během dvou dnů se v Maďarsku představí dvě pražské scény: Divadlo pod Palmovkou a Městská divadla pražská. Na přehlídce se podílí renomované budapešťské Divadlo Józsefa Katony. Hlavními organizátory jsou spolek Divadlo Unlimited a České centrum Budapešť.

První inscenací, která se maďarskému publiku představí na velké scéně Divadla Józsefa Katony, je autorská hra podle skutečného příběhu Bezruký Frantík. S námětem příběhu o Františku Filipovi, který se sice narodil bez rukou, zato ale s ohromnou vůlí, přišel herec pražského Národního divadla a hudebník Igor Orozovič. Společně se souborem Divadla pod Palmovkou hru nastudovalo umělecké uskupení vystupující pod pseudonymem F. X. Kalba. Hrají: Jakub Albrecht, Adam Vacula, Igor Orozovič, Tomáš Dianiška, Tereza Dočkalová / Barbora Kubátová, Denny Ratajský, Nataša Bednářová, Rosálie Malinská, Gabriela Farr, Mária Leherová, Jaroslav Blažek, Vendelín Urban, Jakub Kalián, Hynek Tajovský.

„Příběh hlavního protagonisty se vyhýbá klišé, není a nechce být inspiračním pornem. Přestože v centru inscenace stojí člověk s postižením, je to především nakažlivý, chvílemi hraniční humor, co hraje prim v jeho životě i osobnostních rysech. Pro České Centrum Budapešť je demytizace života s postižením jednou z programových priorit, jsme proto hrdí, že se můžeme podílet na popularizaci autorského kusu, po kterém obvykle lidé tleskají vestoje. Jakub Albrecht právem získal za své ztvárnění hlavní postavy Cenu divadelní kritiky za nejlepší mužský herecký výkon roku,“ uvádí ředitelka Českého centra Budapešť Adéla Gálová.  

Sobotní večer bude patřit Městským divadlům pražským, která v minulém roce uvedla ve světové premiéře hru australského dramatika Simona Stona Yerma.

„Moderní adaptace klasické hry Federica Garcíi Lorcy přesouvá příběh mladého manželského páru ze španělské vesnice do evropské metropole. Ovšem problém neplodnosti, se kterým se hrdinové potýkají, je nadmíru nadčasový. Herecké i režijní zpracování je brilantní ukázkou, jak pracovat se současným textem i těžkými tématy,“ dodává Lucie Orbók, zakladatelka festivalu.

Nina Horáková, představitelka hlavní hrdinky Yermy, byla za roli nominována na Cenu divadelní kritiky za Nejlepší ženský herecký výkon roku 2022.

Česká představení budou uvedena s maďarskými a anglickými titulky. Festival je realizován díky podpoře Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, Nadace Život umělce a Velvyslanectví České republiky v Maďarsku.

Kompletní program festivalu najdete na webových stránkách Českého centra Budapešť:  budapest.czechcentres.cz/csekkold-6-0-cz

MAG#art2friends