Bio Oko představí kompletní retrospektivu Hajaa Mijazakiho

Nedávným úspěchem Chlapce a volavky nejen na Oscarech potvrdilo Studio Ghibli v čele s jeho spoluzakladatelem Hajaem Mijazakim své místo na vrcholu filmové animace. V květnu tohoto roku navíc studio obdrželo historicky vůbec první kolektivní cenu za přínos kinematografii na festivalu v Cannes.

Všechny Ghibli filmy jsou v Česku dostupné díky distribuční společnosti Aerofilms. Retrospektivou Mijazakiho tvorby Bio Oko oslavuje svět plný fantazie, magické představivosti i silných příběhů.

„Návštěvníky přehlídky provedeme velkolepými dobrodružstvími ve fantaskních světech, ukolébáme je kouzly a necháme je hloubat nad komplexními a mnohoznačnými eposy spektakulární obrazotvornosti,“ doplňuje programový ředitel Bia Oko Jiří Flígl. Všechny tituly bude kino promítat ve večerních hodinách v originálním znění s českými i anglickými titulky, takže si na své přijdou nadšenci jak z domácího, tak zahraničního publika. Pro rodiny s dětmi se na programu objeví i dabované verze v dřívějších hodinách.

Během šesti sobotních večerů nabídne Bio Oko kromě světoznámých hitů jako např. Naušika z větrného údolí (1984), Můj soused Totoro (1988), Doručovací služba čarodějky Kiki (1989), Princezna Mononoke (1997) či Cesta do Fantazie (2001), i méně známé Mijazakiho filmy: např. Lupin III: Cagliostrův hrad (1979), Porco Rosso (1992) či Ponyo z útesu nad mořem (2008). Na závěr se pak zaměří na nejnovější snímky poslední dekády, které zároveň představují Mijazakiho nejosobnější díla – Zvedá se vítr (2013) a Chlapec a volavka (2023).

Kompletní program, lístky i zvýhodněné vstupné na celou přehlídku jsou k dispozici na webu: tinyurl.com/Hajao-Mijazaki-v-Oku

Program kino doplní o diskuze s odborníky. První debata proběhne 18. května v 19:40 a hosty budou Dan Krátký z festivalu Filmasia společně s programovým ředitelem Bia Oko Jiřím Flíglem: „Spolu s Danem Krátkým, dramaturgem festivalu Filmasia, budeme diskutovat o začátcích tvůrčí dráhy Hajaa Mijazakiho, formování jeho osobitého stylu a o neprávem opomíjených titulech jeho souvisle vynikající filmografie.“

V druhé diskuzi 8. června v 19:45 publicisté a spoluautoři publikace Planeta Nippon, Antonín Tesař a Karel Veselý, přiblíží specifika Mijazakiho ženských hrdinek, odrazy šintoistické mytologie v jeho tvorbě a kulturní fenomén otaku. Diskuze budou pro všechny zájemce a zájemkyně zcela zdarma.

MAG#art2friends