Branagh a Poirot: již potřetí spolu

Benátky, město gondol a kanálů, je místo, kde se bude odehrávat další film s Herculem Poirotem jako hlavní postavou. Film má název Přízraky v Benátkách a v Česku bude mít premiéru již tento týden. Co od filmu můžou diváci očekávat?

Přízraky v Benátkách jsou třetím dílem série, ve kterém vystupuje detektiv Hercule Poirot a rovněž potřetí má na starost režii Kenneth Branagh, proslavený svými adaptacemi Shakespearových her. Stejně jako v předchozích dílech se i v tomto filmu objevuje mnoho renomovaných herců. Branagh ztvárňuje hlavní postavu Hercula Poirota. Vedle něj se na plátně ukazuje například Michelle Yeoh, Tina Fey či Jamie Dornan. K postavě, jenž představuje Jamie Dornan, řekl následovné: „Přišel o hodně, ale snaží se s tím bojovat a nad vodou ho drží jeho syn Leopold a láska k Roweně Drakeové. Je do ní bláznivě zamilovaný a ona si ho omotala kolem prstu. Takže má v sobě také jistou dávku zoufalství, protože má velmi málo sebedůvěry, trpí posttraumatickou stresovou poruchou a je navíc velice nervózní.“

Branagh také režíroval dva předchozí filmy, adaptace děl Agathy Christie: Vražda v Orient expresu a Smrt na Nilu. Druhý jmenovaný vyšel sice teprve před rokem, ale byl natočen již v roce 2019. Obrat a výdělek filmu nebyl tak velký, jak investoři a producenti očekávali. K tomu přispěl i skandál týkající se Armieho Hammera (ten si zahrál postavu Simona Doylea, jenž je jednou z hlavních postav filmu). Herec byl rok před uvedením filmu do kin obviněn několika ženami z kanibalismu.

V rozhovoru pro The Hollywood Reporter byl Branagh tázán, jak vnímá to, že i přes tyto překážky jsou společnosti Warner Brothers a 20th Century Fox ochotny pokračovat v sérii s Herculem Poirotem. Odpověděl: „Mnoho diváků si užilo film Smrt na Nilu bez ohledu na to, kde a kdy ho viděli. Moje osobní vnímání veřejné reakce bylo pozitivní. Premiéra v kině narazila na několik komplikací, ale i tak dosáhla pozoruhodných výsledků s ohledem na dané situace. Na streamovacích službách se film těšil velké oblibě. To vše ukazuje na kvalitu díla Agathy Christie, schopnosti celého filmového týmu a zájem diváků prožívat napínavé detektivní příběhy s jejich oblíbeným hrdinou.“

Film nás zavádí do tajemných Benátek krátce po konci 2. světové války, těsně před Svátkem Všech svatých. V ději se setkáváme se známým detektivem Herculem Poirotem, nyní již v penzi, který si vybral pro svůj odpočinek právě toto malebné město. Přestože si chce užívat klidných dnů, nechá se proti své vůli vtáhnout do spiritistické seance v opuštěném paláci s temnou atmosférou. Po náhlém zavraždění jednoho z účastníků se Poirot ponoří do hlubin městských tajemství a stínů. Vypadá to, že film se do určité míry bude týkat i nadpřirozeností. „Ve filmu Vražda v Orient expresu šlo o pomstu a ve Smrti na Nilu zase o chamtivost. Přízraky v Benátkách se zabývájí nadpřirozenem. Tím, zda na nás po smrti něco čeká: zda se staneme duchem nebo nás uvítá Bůh… a zda v něco z toho Poirot momentálně vůbec věří. S takovým dilematem se nevyhnutelně pojí velké obavy, a to jak na straně Poirota, tak i na straně diváků,“ tvrdí Branagh.

Natáčení filmu se konalo mezi říjnem a prosincem 2022 v Pinewood Studios blízko Londýna a v lednu 2023 pokračovalo několik týdnů přímo v Benátkách. Natáčelo se například na Náměstí svatého Marka, největším benátském náměstí, na Ponte Consafelzi, slavném benátském mostu (kde se mimo jiné natáčel i poslední díl ze série Mission Impossible a sice Mission: Impossible Odplata – První část), nebo na Isola San Giorgio, jednom z mnoha benátských ostrovů.

Hudbu složila islandská skladatelka Hildur Guðnadóttir, známá z projektů jako Joker, Sicario: Day of the Soldado, Tár či Women Talking. Skladatelka si tvorbu hudby údajně užila: „V určitých momentech jsem experimentovala s hororovým nádechem a překvapivými momenty… jinde jsem se více zaměřovala na hru s dimenzemi. Orchestrace (tj. postup využívání schopností hudebních nástrojů během skládání melodie nebo při úpravě pro jiný nástrojový soubor) je tak jemná, že vede publikum k zvýšenému soustředění a vytváří atmosféru napětí. Při nepřetržité nápadité hudbě může být snadné ztratit pozornost posluchačů.“

Od filmu můžeme očekávat napětí, záhady, nadpřirozené entity, interakci detektiva s podezřelými postavami (což bylo typické i pro předchozí filmy), ale hlavně charismatického a vtipného detektiva Hercula Poirota. Jaký film to doopravdy je, se můžete přesvědčit v kinech od 14. září 2023.

Autor: Tomáš Seko

MAG#art2friends