Bratři, kteří toužili po svobodě

Film BRATŘI, který natočil režisér Tomáš Mašín podle scénáře Marka Epsteina, vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratří Josefa a Ctirada Mašínových. Do kin vstupuje 26. října.

Je to jeden ze zásadních příběhů naší novodobé historie. Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti. Třem z nich se podaří uniknout z obklíčení do svobodného Západního Berlína, kdy je na území tehdejšího Východního Německa pronásledovalo 20 000 členů ozbrojených složek. Byli to bratři Josef a Ctirad Mašínovi a jejich kamarád Milan Paumer, které ve filmu hrají Oskar Hes, Jan Nedbal a Adam Ernest. A právě tito tři herci ve videu prozrazují své postřehy a zážitky z filmu a jeho natáčení.

Autorem scénáře je Marek Epstein, v dalších rolích se objeví Matyáš Řezníček, Antonín Mašek, Václav Neužil, Matěj Hádek a Tatiana Dyková Vilhelmová.

Jiří Padevět, spisovatel a badatel zaměřený na protektorátní a poválečnou historii, se na téma jejich úniku z brutální totality vyjádřil jednoznačně: „Slovo „útěk“ používáme, ale přesnější je asi slovo „přesun“. Skupina neutíkala, jenom se chtěla přesunout někam, kde bude boj proti komunismu efektivnější. Pokud nebudeme počítat v podstatě vojenské operace proti polským, ukrajinským a pobaltským protikomunistickým partyzánům a odboji, jednalo se bezpochyby o největší hon na lidi v komunistickém bloku padesátých let.“

V článku, který Jiří Padevět k filmu připravil, mimo mnohé jiné uvedl: „Příběh bratrů a jejich odbojové skupiny je dodnes označován jako něco, co rozděluje společnost. Ano, rozděluje ji na ty, kteří nechápou smysl boje proti zlu a na ty, kteří tento boj chápou. Díky filmu Bratři se, myslím, vrátí mašínovský příběh do veřejného prostoru v novém světle a pomůže pochopit, proč je nutné za svobodu bojovat i proti násobně silnějšímu nepříteli. Bratři bezpochyby dokáží zejména mladým divákům přiblížit pro ně zcela nepochopitelnou realitu totalitního státu, který by svým občanům nejraději nařizoval, co si mají myslet, koho mají nenávidět a co si mají dát k večeři.“

Film Bratři vznikl pod vedením producenta Petra Bílka – FilmBrigade. Snímek podpořila řada institucí včetně České televize (kreativní producent Jaroslav Sedláček), evropského koprodukčního fondu Eurimages nebo Státního fondu kinematografie a záštitu nad ním převzalo Ministerstvo obrany ČR. Distributorem a koproducentem filmu je CinemArt.

MAG#art2friends