Britská zpěvačka Raye na Metronome

Publikum Metronome Prague si užije velmi aktuální program. Završí ho jedna z největších hudební hvězd současnosti, britská zpěvačka RAYE. Pozoruhodné pro sedmý ročník je, že byť se jedná o mladý program, dost přirozeně navazuje na hudební události, které Metronome Prague již v minulosti nabízel.

„Když nechala RAYE nedávno ve vyprodané londýnské O2 aréně hlasovat publikum potleskem dle různých generací, aplaus ukázal, že zastoupení publika od 15 do 60 let bylo velmi rovnoměrné. Dost pravděpodobně to tak bude i na letošním Metronomu. Kultovní KOSHEEN zde oslaví 25 let na scéně, MICHAEL KOCÁB pak 70. narozeniny.

Vezeme divákům oblíbené MILKY CHANCE, populárního zpěváka TOMa GRENNANa, čerstvé držitelky Brit Awards THE LAST DINNER PARTY i CMAT. Rapová scéna má v programu své hvězdy, originálního MARCa REBILLETa, kultovní THE GHETTS, najazzlého AYRTNa, české rappery JAMESe COLEa, REDZEDa. Těšíme se na NOBODYLISTENa s ANNET X a luxusní elektro projekt THE BLAZE. A do toho potvrzujeme: Raye poprvé v Praze, a právě na Metronomu, 80 hudebních vystoupení zacloumá naší metropolí a my se na to pořádně těšíme!“ řekl producent David Gaydečka.

Zpěvačka a skladatelka Raye bere v posledních letech hudební scénu útokem, než však prorazila jako zpěvačka, psala písně pro úspěšné interprety, jako je Beyoncé, Rihanna, John Legend nebo Ellie Goulding. Její single z roku 2022 Escapism se stal velmi populárním na sociální síti TikTok a dostal se na vrchol hitparád. V následujícím roce se ještě většímu úspěchu těšila skladba Prada z jejího debutového alba My 21st Century Blues. V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen, tedy nejvíce v historii. Mimo jiné získala jako první žena ocenění za nejlepšího skladatele. Vedle Raye se mohou návštěvníci festivalu těšit i na další britské interprety.

Na programu jsou zvučná jména z celého světa jako The Blaze, Marc Rebillet, Meute, Milky Chance, Dadi Freyr, Allysha Joy nebo CMAT. Za zmínku určitě stojí také plánovaná oslava narozenin Michaela Kocába, vystoupení české vycházející hvězdy Sofiana MedjMedj s přáteli, koncert domácí indie-popové skupiny Lake Malawi, kapela We Are Domi či český raper Rohony.

Psychedelická popová hudba Bert & Friends ve spojení s abstraktním textem zaplňuje kluby v České republice a na Slovensku a sloty na velkých festivalech včetně letošního Metronomu. Frontman kapely Albert Romanutti je nepřehlédnutelně výraznou postavou domácí hudební scény. Skladatel, pianista, zpěvák, textař a dirigent je absolventem pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka v oborech skladba a dirigování. Několik let byl také součástí kapely slovenské zpěvačky Katarzie. Mezi filmové skladatele se zařadil hudbou pro celovečerní film Marťanské lodě Jana Foukala (2021). Debutoval celovečerním filmem Sami doma, který spolurežíroval a také v něm hraje.

Na tvorbě programu pro Metronome Prague pracuje mezinárodní tým složený z profesionálů z hudební branže, což umožňuje přivézt do Prahy spoustu aktuálních novinek. Vedle hlavního hudebního programu se festival Metronome soustředí i na vytváření kvalitního nehudebního programu, kterým se letos prolínají témata odvahy a budoucnosti.

„Celý festival připravujeme tak, aby každá jeho součást od začátku do konce dávala smysl. Důležitá vystoupení se nepřekrývají a návštěvníci tak stihnou ty nejzásadnější hudební zážitky v klidu. Vše se navíc už od prvního ročníku snažíme dělat s přirozeným sklonem k udržitelnosti – ekologické, ekonomické i dramaturgické,“ řekl producent Martin Voňka.

Návštěvníci festivalu Metronome Prague se navíc mohou letos těšit na speciální podcast stage, která bude plná zajímavých osobností a témat. „Vážím si toho, že se svým pořadem vystoupím na festivalu Metronome Prague a těším se na to. Živý podcast je něco jiného, než když sedíte v klidu studia a nikdo na vás nekouká. Ale v tom je to kouzlo, když vidíte, jak na vás a na to, co říkáte, lidé reagují,“ řekl Oto Klempíř, jehož podcast K.O. bude jedním z těch, které si budou moci návštěvníci festivalu poslechnout naživo.

Festival Metronome Prague se v letošním roce také spojil s novým studentským projektem Kreativní kampus, který zajistí divadelní program. Nedílnou součástí je i výtvarné umění. Návštěvníci si budou moci prohlédnout v Křižíkových pavilonech díla sochařů Anety Filipové a Michala Gabriela. Michal Škapa pak speciálně vytvoří dílo pro letošní sedmý ročník festivalu Metronome Prague.

Nedílnou součástí festivalu je i NGO zóna věnovaná neziskovým organizacím, které zde budou prezentovat svou činnost prostřednictvím různých aktivit. Součástí festivalu bude také debatní stan Opero, kde každý den proběhne série debat na téma budoucnost. Pro nejmenší návštěvníky budou připraveny sportovní aktivity, hry nebo divadlo. Na dětském programu spolupracuje Národní Muzeum, Goethe Institut nebo společnost Albi.

V areálu festivalu nemůže chybět ani food zóna, ve které na návštěvníky bude čekat nejpestřejší nabídka jídla a pití v celé festivalové sféře. Dopřát si mohou i čepované pivo do skla v jednom z pivních stanů. Samozřejmostí je rychlá obsluha barů i výčepů. V celé gastro zóně bude fungovat nový kasový systém od Speedlo ve spolupráci s partnerem festivalu ČSOB, není tedy potřeba mít u sebe hotovost, o všechno se postarají platební karty, včetně přijetí vratky za zálohovaný kelímek. Skvělým zážitkem pak může být vyhlídkové kolo s výhledem na hlavní scénu festivalu.

MAG#art2friends