Bývalí milenci Carey Mulligan a Bill Nighy

Skylight na jaře 2014 znamenal westendový debut Carey Mulligan, čtyři roky po jejím filmovém průlomu Škola života, za nějž získala nominaci na Oscara. Od té doby přidala do svého portfolia další oscarovou nominaci za film Nadějná mladá žena, potřetí by mohla jít na Oscary jako nominovaná letos díky životopisu Maestro. Na kontě má i nominaci na cenu Tony, právě díky inscenaci Skylight, s níž se po úspěšné štaci ve West Endu přestěhovala v roce 2015 i na Broadway.

Také Bill Nighy, proslavený komediemi Láska nebeská nebo Báječný hotel Marigold, si za Skylight na Broadwayi vysloužil nominaci na Tony. Ovdovělého profesora, který jednoho zimního večera nečekaně navštíví svou bývalou milenku, si zahrál poprvé už v roce 1997, kdy se Skylight ve West Endu uváděl poprvé. Světovou premiéru měla tragikomedie následně oceněná Olivierem za hru roku na jaře 1995 v Národním divadle, s Michaelem Gambonem a Liou Williams v hlavních rolích a v režii Richarda Eyrea.

Skylight je jako tanec. Ohýbá vás různými směry. Jeden okamžik vám láme srdce a další vás rozesmívá,“ popsala hru o setkání dvou bývalých milenců herečka Carey Mulligan. Vše se odehrává v jednom chladném londýnském bytě, v němž dva věkově rozdílní milenci probírají svůj vztah, morální postoje, politiku i přístup k životu. I v inscenaci z roku 2014 děj zůstal zasazený na začátek 90. let.

Ani jsem se ho nesnažili převést do současnosti. Pozorovat, jak silně doba vzniku hry rezonuje s dneškem, je docela mimořádné,“ uvedl k tomu Bill Nighy. „Během konverzace mezi Careyinou a mojí postavou se Skylight dotkne jednoho ze základních bodů našich životů – kde si myslíme, že leží naše zodpovědnost. Naše debata je skvěle vybalancovaná mezi dvěma základními myšlenkovými přístupy. Podle jednoho souhlasíte s teorií přirozeného výběru. Podle druhého máte soucit a snažíte se pomáhat ostatním. O tom je ten základní střet mezi dvěma lidmi, kteří se k tomu ještě milují, což všechno komplikuje,“ vysvětluje Nighy.

MAG#art2friends