Ceny české filmové kritiky za rok 2023

Hlasující členové a členky Sdružení české filmové kritiky ocenili celkem sedm děl, hlavním vítězem se stal snímek Přišla v noci. Vypráví o svéráznéšedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně. Trojnásobně vyznamenaný film režírovali Tomáš Pavlíček, držitel Ceny české filmové kritiky za scénář filmu Chata na prodej, a debutující Jan Vejnar. Hororově stylizovaná komedie vznikla v nízkorozpočtových podmínkách a čeští kritici a kritičky výsledek odměnili za režii, film a za herecký výkon Simony Pekové v roli Valerie.

Nejlepší scénář měla v roce 2023 Němá tajemství. Drama s kriminální zápletkou o ženách kolem jednoho muže napsala Alice Nellis.

Dvojnásobně byl vyznamenaný loutkový snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Příběh o Tondovi, jehož tělo svítí, jeho rodičích a kamarádce Slávce, která se přistěhuje do podivuhodného domu, režíroval Filip Pošivač. Ten je díky výtvarnému řešení snímku letošním držitelem ceny za audiovizuální počin a stal se i objevem roku.

Karel Roden získal cenu pro nejlepší herecký výkon za roli právníka a exekutora, jehož matka bojuje ve filmu Tancuj Matyldo s Alzheimerovou chorobou. Cenu české filmové kritiky v minulosti dostal už v roce 2018 díky filmu Masaryk, nominován byl dříve také za Rodinný film a Křižáčka

Světloplachost Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka je nejlepším dokumentem. Slovenští tvůrci ji natočili v české koprodukci v charkovském metru během ruské invaze, zaměřili se na dětské protagonisty a protagonistky, a stvořili osobitý svět, ve kterém se ohrožení potkává s křehkostí a fantazií.

Krátkým filmem roku se stala Electra Darii Kashcheevy. Mnohovrstevnatý půlhodinový snímek je variací na příběh antické Electry a Elektřina komplexu. Tvůrkyně, oceněná filmovou kritikou už za film Dcera, kombinuje pixilaci, tedy animaci živých i neživých objektů, s hranými záběry a dalšími inovativními řešeními.

Minisérie #annaismissing, kterou vytvořili Pavel Soukup a Lucie Kryzová, zvítězila v kategorii Mimo kino. Ta je každoročně věnovaná dílům neuvedeným primárně v kinodistribuci. Hlavním tématem série, premiérované na platformě Voyo a navazující na úspěšnou minisérii #martyisdead, je online kultura a její rizika.

Kolekci filmů nominovaných na Ceny české filmové kritiky můžete aktuálně zhlédnout na KVIFF.TV.

MAG#art2friends