Ceny Czech Grand Design odhalují nominace

Od revolučních kolekcí tradičních českých skláren a výrobců přes esteticky i environmentálně laděný nábytek, módu, hračky a další objekty každodenní potřeby až ke grafickému zpracování poštovních známek pro prezidenta či návrh pracovních sešitů a interaktivních učebnic pro žáky základních škol. Široké nominace se zúží na tři finalisty v každé kategorii ve čtvrtek 29. února 2024 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně u příležitosti zahájení výstavy Out of the Blue loňských Grand designérů, studia Lexová&Smetana.

Vítěze vybírá Akademie designu ČR v tříkolovém hlasování. Pro rok 2023 přijalo členství 62 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Projekty jsou nominovány na základě hodnocení co nejširšího spektra odborníků, bez nutnosti placené přihlášky. Nejlepší projekty se volí v tříkolovém hlasování za účasti a komentáře odborných porot. Absolutním vítězem je Grand designér/ka roku, zvolený/á napříč všemi kategoriemi Přípravným výborem cen Czech Grand Design. Cílem ocenění Czech Grand Design je upozornit širokou veřejnost na mimořádné činy v oblasti designu, medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci tak lepší orientaci na poli českého designu.

„Nominace 18. ročníku cen Czech Grand Design se nesou ve znamení hned několika fenoménů uplynulého roku. Jedním z nich byla volba prezidenta Petra Pavla, která měla výrazný vizuální styl, dalším proměna produktových řad u tradičních českých výrobců jako Moser, Bomma, Rückl nebo Alca i zjevením zbrusu nových jmen na české designové scéně. V nominacích se rovněž odráží dominance nové generace českých designérek, kterou reprezentují například Františka Benčaťová, Karla Kislingerová, Gréta Kušnírová, Šárka Ištvánová a mnoho dalších. Kromě toho se vybranými projekty prolínají také dvě velmi výrazné výstavy loňského roku – Made by Fire a Designblok Cosmos. Rok 2023 byl plný sebevědomého a celospolečensky aplikovaného českého designu,“ zhodnotila za Přípravný výbor cen Czech Grand Design ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

„Mám velkou radost, že se vyhlášení finalistů cen Czech Grand Design uskuteční již po druhé u nás v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Stane se tak u příležitosti zahájení nové výstavy Out of the Blue loňských Grand designérů Terezie Lexové a Štěpána Smetany ve čtvrtek 29. února od 18 hodin. Nenechte si ujít tuto událost a zároveň příležitost zhlédnout a vystřelit si štěstí na rozšířené výstavě Made by Fire. O to víc mě těší, že se v širokých nominacích cen Czech Grand Design 2023 objevuje také autor grafického pojetí a vizuálu výstavy Made by Fire Lukáš Kijonka a Hana Knížová, autorka doprovodných fotografií k výstavě Made by Fire,“ dodal Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně.

Vyhlášení vítězů cen Czech Grand Design 2023 proběhne v rámci kreativního galavečera v neděli 3. března 2024 ve Stavovském divadle v Praze. Za dlouholetou významnou designérskou či pedagogickou činnost, přínos v oblasti teorie designu a celoživotní dílo v oblasti designu bude nad rámec kategorií uvedena do Síně slávy českého designu jedna osobnost. Výherci obdrží cenu navrženou Grand designéry roku 2022.

„Letošní vítězové Czech Grand Design si odnesou osobní lapač nápadů, který dokáže zachytit i ty nejbláznivější sny a vize. Koncepce ceny navíc předávací ceremoniál obohatí o hravé překvapení. Doufáme, že vítěze i diváky potěší,“ poodhalili designéři Terezie Lexová a Štěpán Smetana. Samotnou cenou je rovněž inspirován letošní vizuál cen Czech Grand Design z dílny grafické designérky Martiny Černé a animátora Ondřeje Mencla. Odráží neuchopitelnou materii, která se buď zformuje v něco kvalitního a pevného, nebo se naopak rozprskne a navždy zmizí, podobně jako sláva.

MAG#art2friends