Charitativní kalendář DOMA 2024 je tady

Již šestým rokem otevírají slavné české osobnosti své přísně střežené domovy fotografovi Štěpánu Honovi, aby daly vzniknout originálnímu kalendáři a společně tak pomohli potřebným. V kalendáři pro rok 2024 se objeví: Eliška Křenková, Kryštof Hádek, Adam Mišík, Veronika a Hynek Čermákovi, herečka Judit Pecháček s manželem, moderátor Martin Řezníček, herec a malíř Tomáš Bambušek, Bára Basiková, manželé Dykovi, rodina Geislerova a zpěvák Pokáč. Jestli jste počítali a jeden portrét vám chybí, je to tak. Příští rok potkáte úplně poprvé v historii kalendáře jednu rodinu 2x.

Co pro Vás znamená DOMA? Odpovídá jedna z potrétovaných zpěvačka Bára Basiková: Domov je místo, kde jsou moje děti. Kde se cítím svá, kde jsem to já, kde se cítím bezpečně. Kam za mnou nikdo jiný nemůže. A Cesta domů? Vše, co lidi dělají pro lidi, má smysl. Protože jedině život, který žijeme pro ostatní, má smysl.

S minimálními náklady a velkým nasazením mnoha šikovných lidí vzniká unikátní kalendář plný intimních dokumentárních portrétů, které nabízí pohled na mediálně známé tváře tak, jak je neznáme. Uvnitř jejich domovů, kde mohou být sami sebou. Černobílé fotografie na kvalitním papíře jsou doplněny o zajímavé kalendárium s velkým plánovacím prostorem. Vše dohromady tvoří výjimečný nástěnný kalendář, který lze získat jen jako odměnu za dar neziskovým organizacím Cesta domů a Arkadie.

Každým rokem se částka, kterou kalendář pomůže získat, zvyšuje. Předloni poprvé těsně překonala milion korun, loni to bylo téměř milion a čtvrt. Letos ještě před křtem v La Fabrice přinesl Cestě domů a Arkadii půl milionu korun.

Příjemci darů jsou již několik let Cesta domů a Arkadie. Proč právě tyto organizace?

Jedním z hlavních cílů Cesty domů je odtabuizovat smrt a umožnit lidem umírat v domácím prostředí uprostřed svých blízkých. Smyslem jejich aktivit je mimo jiné ukázat, že smrt je přirozená součást života, o které se má mluvit a nepatří za zavřené dveře. Našli jsme způsob, jak mohou slavné osobnosti tím, že se nechají vyfotit u sebe doma, pomoci lidem zůstat doma i v situaci, kdy by si to sami nemohli dovolit” říká Štěpán. Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím a jejich blízkým, provozuje domácí hospic, poradnu pro nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny a přispívá ke společenským změnám s cílem zlepšit péči o lidi na konci života.

Kalendář má ale ještě další charitativní rovinu – za kompletací limitované edice a za distribucí všech kalendářů stojí od začátku projektu chráněná dílna teplické Arkadie, která již 33 let podporuje důstojný a plnohodnotný život lidí se zdravotním postižením. Provozuje speciální školy a řadu sociálních služeb včetně zaměstnávání v chráněných dílnách.

A právě v Teplicích budete mít další možnost osobního setkání s tvůrcem a jeho fotografiemi. Na výstavě “Šťastné cesty všechny” v jízdárně Teplického zámku představí Štěpán Hon mimo jiné i fotografie z projektu DOMA. Vernisáž 29. listopadu v 18:00 autorovi pomůže hrou na kytaru a zpěvem zahájit Vladimír Javorský, jehož portrét byl v kalendáři DOMA 2021. A 12. prosince v 17:00 se pak v jízdárně teplického zámku můžete těšit na představení projektu DOMA za doprovodu písní Báry Basikové. Výstava potrvá do 21. ledna ledna roku 2024 a bude na ni navázána řada doprovodných akcí.

Fotograf Štěpán Hon

Od roku 1996 deset let dokumentoval život na Zakarpatí. V roce 2003 a 2004 působil jako oficiální fotograf prezidenta České republiky. Byl jedním z oficiálních fotografů závodů psích spřežení v Norsku i karlovarského filmového festivalu. V roce 2016 vedl kampaň společnosti ALSA, za kterou byl spolu s reklamní agenturou Ogilvy oceněn bronzovou Effie. Několikrát byl oceněn v soutěži Czech Press Photo. V současné době je autorem projektu a knih Náš evropský deník oceněných Cenou Hanzelky a Zikmunda jako Cestopis roku 2022.

Už od dětství byl konfrontován s altruismem a světem potřebných, protože jeho otec zasvětil svůj život péči o zdravotně postižené děti. V roce 2016 se seznámil s partou lékařek a sester, které hledaly někoho, kdo by jim pomohl s vedením kampaně „Společně proti bezmoci“. V rámci této kampaně vznikl i první kalendář DOMA.

MAG#art2friends