CITLIVÝ ČLOVĚK v hlavní soutěži na MFF KV

Film Citlivý člověk, který MFF Karlovy Vary zařadil do své hlavní soutěže, je volnou adaptací oceňovaného románu spisovatele Jáchyma Topola a pro režiséra a spoluscenáristu Tomáše Kleina je tento snímek jeho celovečerním debutem. Jáchym Topol s ním filmový scénář konzultoval po celou dobu jeho vývoje. V hlavních rolích filmu se představí David Prachař, Tatiana Dyková Vilhelmová, Jiří Schmitzer, Vladimír Javorský, Jiří Lábus, role malého chlapce se ujal talentovaný Jaroslav Cuhra. Tématem filmu je konflikt syna a otce na pozadí road movie, současně je to bláznivá pouť a podobenství o zasvěcení chlapce do dospělosti. 

Režisér Tomáš Klein natočil tento film jako svůj celovečerní debut, ale s velkými festivaly má jako tvůrce řadu zkušeností. Jeho studentské filmy byly úspěšně uvedeny na řadě mezinárodních festivalů. Bakalářský film Retriever, který natočili v režijním duu s Tomášem Mertou, byl uveden na MFF v Cannes v sekci Cinéfondation. Jako druhý režisér spolupracoval na filmu Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad. Snímek na přání režiséra po jeho smrti následně dokončil. Film získal zvláštní uznání poroty na MFF Karlovy Vary a byl uveden na MFF v Rotterdamu. Na filmu FREM Viery Cákanyové se podílel jako kameraman a tento film měl mezinárodní premiéru ve Forum Berlinale, získal cenu Pavla Kouteckého a byl uveden řadě dalších festivalů.

O svém novém filmu Tomáš Klein prozradil: „Naší ambicí je nabídnout silný autorský film, který diváka konfrontuje s těžkými tématy dnešní doby, ale zároveň mu skrze svou stylizaci, energii a živelnost nabídne východisko. Film, který diváka třeba inspiruje k tomu, aby opustil komfortní zónu, a dobrodružství a nejistotu vnímal jako příležitost, která ho může posílit.“. A ke svému rozhodnutí filmově zpracovat knižní předlohu Jáchyma Topola dodává: „Na knížce mě zaujal drsný subversivní humor, ale i citlivost a hravost, se kterou uchopuje téma umírání a smrti okolo nás. Zároveň jsem v tom viděl citlivý příběh dospívání chlapce vedle svého eskapistického otce, který sám ještě nedospěl. Ačkoliv je to šílená jízda temnotou, tak je tam naděje a očistný humor, který mě zbavuje strachu a naopak ve mně vyvolává žízeň po životě. Jinými slovy –  zamiloval jsem se na první pohled a rovnou jsem v tom viděl film, který bych chtěl natočit. Taky jsem v tom viděl příležitost pracovat s jazykem filmu poeticky a svobodně. Hned jsem měl jasno v tom, že hlavní postavou bude vedle otce jeho syn Eliáš, který nemluví a do jehož vnitřního světa pronikáme skrze rovinu jeho představ.“ 

Film vznikl v česko-slovenské koprodukci, českou stranu zastupuje Tomáš Michálek (MasterFilm) a slovenskou Ivan Ostrochovský (Punkchart Films). Koproducentem pak je Česká televize, kterou zastupuje kreativní producent Jaroslav Sedláček. Film byl natočen za podpory Státního fondu kinematografie, slovenského Audiovizuálného fondu, Moravskoslezského kraje a Plzeňského kraje. Do kin film uvede distribuční společnost CinemArt. 

MAG#art2friends