
Co vás čeká?
Kühnův dětský sbor: ukázka z opery Motýli z Terezína.
Stavba barikády: zapojit se může každý – přijďte si „postavit“ vlastní vzpomínku.
Pietní akt: za přítomnosti sokolské čestné stráže.
Slavnostní průvod: vyjde v 19:20 od Národního divadla na Staroměstské náměstí.
trasa: 19.20 Národní divadlo – 19.40 Můstek – 20.00 Stavovské divadlo (stavba další barikády) – 20.20 akt v Železné ulici (organizuje Muzeum hlavního města Prahy), 20.30 Staroměstské náměstí, radnice (zahájení projektu ZVON, organizuje Muzeum hlavního města Prahy), 21:00 – 00:00 Staroměstské náměstí, Skautský institut (kontinuální čtení 3000 jmen obětí).
Na Staroměstském náměstí zakončí program symbolický zvuk zvonu poničeného během druhé světové války.
Doprovodný program & podcast
Komentované prohlídky: Výročí připomenou také dvě komentované prohlídky s autorkami výstavy
Národní divadlo za protektorátu (na náměstí Václava Havla) v 17:30 a v 18:30 a stejnojmenný
podcast Národního divadla.

Unikátní historické artefakty s Národním technickým muzeem
Během odpoledního doprovodného programu (17:00–18:45) budou na Václavském náměstí vystaveny historické unikáty: Automobil Z‑5 Express, který používal generál Alois Eliáš a Radiostanice Libuše, klíčový prostředek komunikace parašutistické skupiny Silver A s londýnskou exilovou vládou. Navíc si na terase divadla vyzkoušíte vysílání z repliky Libuše a práci s telegrafním klíčem – pošlete vlastní zprávu v Morseově abecedě!
Osudová depeše Jiřího Potůčka
„Zůstal jsem nyní sám.“ Tato slova zazněla u radiostanice Libuše 26. června 1942 poté, co její operátor Jiří Potůček uprchl z Ležáků a vyslal svou poslední zprávu.

Barikády v květnu 1945
Před budovou Národního divadla se první barikády objevily již odpoledne 5. května, rozhlasová výzva k jejich budování přišla v brzkých ranních hodinách 6. května. Do stavby barikád se zapojily tisíce Pražanů: mužů, žen i dětí. Všichni v chladném a deštivém počasí stavěli zátarasy bránící postupu německých tanků a jednotek městem. Barikády byly stavěny ze všech možných materiálů – dlažebních kostek, nábytku, popelnic i převrácených aut a tramvají. Nakonec jich Pražané vystavěli přes půl druhého tisíce. Barikády se staly symbolem bojů o Prahu, plnily vojenskou i ochrannou funkci a zásadně posilovaly bojovou morálku povstalců. Barikády sehrály klíčovou roli v udržení povstání. Jak si do svých pamětí zapsal generál Karel Kutlvašr: „Barikády zachránily Prahu.”
