
„Výraz lidské nitro označuje vnitřní svět člověka, který zahrnuje jeho myšlenky, pocity, emoce a vnitřní prožitky. Vnitro je naproti tomu politicky generovaný mocenský nástroj, jehož nedílnou součástí je represe proti nepohodlným osobám nebo skupinám lidí. Právě tato konfliktní významová přesmyčka je leitmotivem letošního výstavního projektu,” říká jeho kurátor Radek Wohlmuth.
Návštěvníci se setkají s díly napříč výtvarnými médii. Z těch tradičních bude zastoupena například malba, kresba či socha, ale k vidění bude i street art, graffiti, instalace či projekce. Společným jmenovatelem nejen výstav, ale i celého festivalu, je site specific. Umělci a umělkyně tak ve svém tvůrčím procesu bezprostředně reagují na místo a prostředí, ve kterém vystavují.
Ti, kteří do Hybernské 2 zavítají, uvidí tvorbu Patrika Adamce, Radky Bodzewicz, Epos 257, Ondřeje Filípka, Veroniky Gabrielové, Klaudie Hlavaté, Jakuba Hubálka, Jakuba Janovského, Martina Kocourka, Kateřiny Gabriel Konarovské, Ivo Mathé, Phily Primus, Patrika Proška, Mai (Magdaleny Rajchlové), Hynka Skotáka, Alessandry Svatek, Hany Svobodové, Terezy Šrámkové, TIMO, Toy_Box, Magdaleny Turzové, Vladimira 518 a Michaely Vrbkové.

I kurátorka Kristýna Hájková svým výstavním projektem otevírá dialog mezi minulostí a přítomností. Ke konceptu dodává: „Autoři zde vytvářejí hmatatelný odraz toho, jak národní paměť formuje naši identitu a vědomí. Výstava má za cíl stát se referencí specifického místa, jeho historie a zprostředkovat individuální přístupy autorů v kontextu kolektivní paměti.”
Svá díla představí Václav Mach, Jaroslav Málik, Nela Maruškevičová, Adéla Matasová, Tereza Melková, Miloš Michálek, Vítězslav Plavec, Jan Poš, Anna Šimralová, Tereza Štětinová, Patrik Vanický, Robert Vlasák a Jan Krtička či Jiří Žák.
Místa činu tak letos reflektují temnější kapitoly naší historie a otevírají otázky, jak se smířit s minulostí, jak “se uzdravit” a zároveň uchovat v paměti to, co se již odehrálo. Konfrontují niterné s veřejným, nezávislé se systémovým, osobní s politickým nebo svobodné s totalitním. Budova Hybernské 2 se tak na necelé dva týdny promění v prostor, jehož genius loci spojí nedávno minulé s aktuálním.
Výstavy doplní komentované prohlídky, diskuse, setkání s tvůrci i tvůrkyněmi, kurátory a další program, který přiblíží historii i současnost budovy a její příběh
V rámci festivalového programu mohou návštěvníci zavítat i na přednáškový cyklus na téma VZTAHY, který připravila a bude moderovat Kamila Ženatá. Přednášky předních českých psychologů a psychoterapeutů tematizují vztahy ve skupině, vzájemné ovlivňování se i traumata, ať už jde o jejich původ či vliv.
Divadelní část festivalu uvede sedm českých premiér 👉👉 www.art2friends.cz/clanek/centrem-letosniho-festivalu-4-4-dny-v-pohybu-bude-hybernska-2

Nejen Hybernskou 2, ale i vršovický Vzlet, ARCHU+ nebo Alfreda ve dvoře rozhýbou 4+4 dny v pohybu ve dnech 4.–13. října 2024. Program je postupně doplňován na webu festivalu a vstupenky na jednotlivé akce jsou k zakoupení na platformě GoOut.