logo

Jiří Bartoška (1947 - 2025): Rozloučení a filmy k připomenutí na kviff.tv

Jiří Bartoška patřil k nejrespektovanějším osobnostem české kinematografie. S více než padesátiletou hereckou kariérou na prknech i před filmovou kamerou dokázal zaujmout nespočet generací diváků. Jako prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proměnil událost v prestižní událost světového významu. Rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Vzpomínáme na jeho bohatou kariéru a přinášíme přehled filmů, které můžete zhlédnout na platformě kviff.tv

undefined

Je třeba zabít Sekala


Drastické drama z léta 1943 přenáší diváka do moravské vesnice Lakotice v Protektorátu Čechy a Morava. Sedlák Jura Baran (Jiří Bartoška) na útěku před gestapem hledá útočiště uprostřed obilných lánů Hané. Jako cizinec naráží na nedůvěru místních, zatímco brutální posek Sekal, nemanželský syn jednoho z majitelů statků, si upevňuje moc vydíráním a zrůdnou krutostí.

Tichá radosť


Psychologický snímek zkoumá hodnoty života zdravotní sestry Sonii (Magda Vášáryová), která pracuje na dětském oddělení a cítí se tam jako doma. V soukromí se ale topí v rodinných konfliktech, kde tchyně i manžel (Erzsi Pásztorová a Robert Kóltai) rozhodují za ni. Když Soniin život dospěje do bodu zlomu, odváží se opustit domov a vydat se vstříc nejisté, avšak svobodné budoucnosti. 

Teorie tygra


Road movie o veterináři (Jiří Bartoška), který v šedesáti znovu objevuje svou odvahu a z domácího králíčka se snaží stát tygrem. S revoltou proti zaběhnutým rodinným rolím rozkolísá i životy svých dětí, kteří na něj nahlížejí s respektem i obavami. Film sklidil divácký úspěch a získal nominace na Českého lva i Cenu české filmové kritiky.

Filmová lázeň


Dokument mapuje historii padesáti ročníků Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary – od jeho prvního konání v roce 1946 až po oslavy padesátin v červenci 2015. Režisér Miroslav Janek ve spolupráci s programovou ředitelkou Evou Zaoralovou přináší rozhovory s pamětníky, dosud neviděné archivní záběry a zákulisní perličky. Film oceněný Českým lvem za nejlepší televizní dokument měl premiéru na 50. KVIFF.

Havel


Celovečerní snímek Havel přináší příběh Václava Havla v letech 1968–1989, zaměřený na jeho disidentské boje, věznění, milostné vztahy a humor. Režisér Slávek Horák slibuje „neportrét státníka“ a soustředí se na Havlův osobní život a vztah s Olgou. Film zachycuje jeho proměnu od úspěšného dramatika přes bojovníka za lidská práva až po vůdčí osobnost sametové revoluce.

Vlk z Královských Vinohrad


Autobiograficky laděný příběh režiséra Jana Němce, který ve filmu reflektuje své lásky, naděje i zklamání od šedesátých let až do moderní doby. Film plný autentického dialogu, archívních záběrů a osobního komentáře zachycují nejen události z Cannes ’68 a sametové revoluce, ale také silné vztahy a osobní proměnu tvůrce.

Stíny horkého léta


Působivá balada odehrávající se po skončení druhé světové války v beskydských lesích. Osamělý rolník se stává rukojmím neznámých mužů v rozedraných uniformách. Film zdůrazňuje neokázalou statečnost a oběť pro blízké. Digitálně restaurovaná verze byla uvedena na 58. KVIFF.

KVIFF: Zemřel Jiří Bartoška

Číst další

loading