
Pět let od předchozího dílu
Příběh dobrodružného filmu Jurský svět: Znovuzrození se odehrává pět let po událostech předchozího dílu. Tehdy se zdálo, že se lidé budou muset naučit s dinosaury žít, jenže ekosystém naší planety je mezitím znovu přivedl na práh vyhubení. Poslední z těchto majestátních tvorů přežívají v pásu opuštěných tropických ostrovů poblíž rovníku.
Výpravná vědecká mise
Na jeden z nich se vydává vědecká expedice, která může učinit zásadní medicínský průlom, pokud se jí podaří získat vzorky krve od tří různých gigantických ještěrů. Je jasné, že se nebude jednat o pohodový výlet, a tak si vědci jako doprovod najmou specialistku s bohatými bojovými zkušenostmi Zoru Bennettovou (Scarlett Johansson) a jejího parťáka Duncana Kincaida (držitel dvou Oscarů Mahershala Ali).

Nečekaná rodinná záchrana
Misi od začátku provází řada obřích problémů a situaci neulehčuje ani rodina, která sem zabloudila při rodinném výletě na jachtě. Sice se ocitli v tropickém ráji, ale zároveň v místě, kde člověk zdaleka není na vrcholu potravního řetězce. A místní ekosystém jim to dává najevo drsným způsobem.
Návrat ke kořenům jurské ságy
„Chtěli jsme natočit film, který by přinesl svěží vítr, ale zároveň navazoval na předchozí díly,“ říká dlouholetý producent jurské ságy Frank Marshall.
„Máme nové hrdiny, nové prostředí a nové dinosaury, z nichž někteří jsou fakt hnusné potvory. Zároveň mě těší, že se filmem nese silná linka, která odkazuje tam, kde to celé začalo, k původnímu Jurskému parku,“ dodává producent.

Rekordní maraton režiséra Garetha Edwardse
Jurský svět: Znovuzrození byl hotový za rok a čtyři měsíce – od preprodukce až po premiéru. Pro blockbuster je to rychlost světla. Režisér Gareth Edwards tuto zkušenost popsal v podcastu Filmmaker Toolkit. Edwards přiznává, že když ho Steven Spielberg a Frank Marshall oslovili v březnu 2024, zbyly mu pouhé tři měsíce na preprodukci: „Obvykle ti dají dva a půl roku, od chvíle, kdy tě pozvou, až do uzávěrky filmu. Šel jsem k Universal, byli tam Donna Langley a Peter Cramer, a ptal jsem se: ‘Nemůžeme posunout datum premiéry?’ … Vždycky jsem si myslel, že způsob, jakým film natáčíš, je stejně důležitý jako výsledek.“

Ve finále se rozhodl vsadit na reálné lokace: Costa Rica a Thajsko – země, kde už dřív natáčel a které skvěle fungují jako tropický ráj plný pradávných zelených džunglí a divokých pláží. „Když jsme začínali, řekl jsem studiu: máme jen tři měsíce, nemůžeme to všechno předtočit v miniaturní verzi. Ale měli jsme virtuální kamery: v malém prostoru v kanceláři jsi mohl vidět loď a dinosaura v Unreal Engine, jako bys tam byl.“ Díky takzvanému „řízenému chaosu“ vznikl film, který slibuje nejen dechberoucí vizuální efekty a drsné predátory, ale také silnou nit spojující současnost se zlatou érou původního Jurského parku.

Prodlužte si zážitek z filmu a vydejte se do Dinosauria Museum Prague, kde nejenže můžete na 4000 m² obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů s 6000 exponáty, ale naleznete zde právě dinosaury z filmového plátna. Kostry a modely budou doplněny o další zajímavé informace. Každý čtvrtek se pak můžete těšit i na poutavý výklad paleontologa Štěpána Píchy, který vám zodpoví i případné dotazy. Celé léto si zde pro vás připravili speciální slevu 100 Kč na vstupné a filmový plakát jako dárek ke každé vstupence.