
🎨 Vizuál 59. ročníku
Autorka vizuálu Zuzana Lednická (ve spolupráci s Alešem Najbrtem, foto Václav Jirásek) vsadila na jednoduché gesto objímání jako symbol blízkosti, přátelství i odpuštění. “Je to film? Ano, ale hlavně je to život!” shrnuje Lednická.

🎬 Cenu prezidenta MFF KV převezme Jiří Brožek
Na slavnostním zakončení 59. ročníku si Cena prezidenta MFF KV za přínos české kinematografii odnáší oceňovaný střihač Jiří Brožek – devítinásobný držitel Českého lva a absolutní rekordman v počtu výročních cen ČFTA. Po absolutoriu FAMU nastoupil roku 1973 do Barrandova, kde získával zkušenosti u Jiřiny Lukešové a brzy spolupracoval s režiséry jako Jiří Menzel, Věra Chytilová nebo Karel Kachyňa. Podílel se na ikonických titulech – od Postřižin (1980) po Vesničko má středisková (1985) – a v devadesátkách navázal na úspěch s tvůrci Vladimírem Michálkem, Vladimírem Morávkem, Petrem Nikolaevem či Martinem Šulíkem. “Střižna je velice intimní záležitost,” řekl Brožek o své práci. “Důležitý je obsah filmu, který stříhám, je třeba naslouchat, pochopit sdělení, aby ho pak pochopil divák. Já to přirovnávám k fotbalovému mužstvu, v němž všichni musíme kopat za jeden tým.” Jako poctu připraví festival projekci snímku Smrt krásných srnců (1986), na kterém Brožek spolupracoval s Karlem Kachyňou.

🌟 Život a doba Johna Garfielda
V programu Život a doba Johna Garfielda uvede MFF KV exkluzivně deset filmů amerického herce, jehož naturalistický styl ovlivnil architekturu herectví metodického přístupu Actor’s Studia. Garfield (vlastním jménem Julius “Julie” Garfinkle) debutoval na prahu velké krize roku 1929 a brzy se stal hvězdou Warner Bros. Nominace na Oscara mu přinesla úloha Mickeyho Bordena ve Čtyřech dcerách (1938).
I v žánrech od válečného dramatu Chlouba mariňáků (1945) až po noir Pošťák vždy zvoní dvakrát (1946) či melodramatickou Humoresku (1946) ukazoval Garfield opravdovou autenticitu. Po vzniku vlastního studia natočil zásadní „boxerské“ drama Tělem a duší (1947) a kultovní noir Síla zla (1948). Konec jeho kariéry poznamenalo vystavení v pomlouvačném seznamu Red Channels a neochota spolupracovat s vyšetřovateli HUAC. Garfield zemřel v květnu 1952 ve třiceti devíti letech.

🎞️ Premiéra digitálně restaurované Ecce homo Homolka
MFF KV slavnostně uvede Ecce homo Homolka (1969) – sarkastickou komedii Jaroslava Papouška o peripetiích tří generací jedné rodiny. Film, často řazený k České nové vlně, staví na situačním humoru, vtipných dialozích a přesném vykreslení života šedesátkových Čechů. V hlavních rolích excelují Josef Šebánek, Helena Růžičková, František Husák a děti Matěj a Petr Formanovi. Restaurování zajistily společnosti UPP, Soundsquare a Národní filmový archiv s podporou manželů Kučerových.

🚀 Future Frames – Generation NEXT
Program Future Frames, organizovaný MFF Karlovy Vary a European Film Promotion, od roku 2015 podporuje mladé evropské režiséry. Letošních 10 talentů vybraných EFP se 6.–9. července představí v hotelu Thermal a zapojí se do mentorského programu Allwyn Future Frames Lounge. Kromě školení a networkingu s UTA a Range Media Partners jeden vybraný režisér získá měsíční residenci v Los Angeles. Loni uspěl Dán William Sehested Høeg.

🤝 Sue Ryder & MFF KV: Důstojné stárnutí
Nezisková organizace Sue Ryder je oficiálním partnerem 59. MFF KV, aby téma stáří přiblížila všem generacím. Patronkou je herečka a režisérka Antonie Martinec Formanová: “Vždycky ráda podpořím dobrou věc, která mi dává smysl. Sue Ryder je v tom, co dělá a jak to dělá, precizní, a snaží se lidem dopomáhat ke klidnému a důstojnému stáří. Je mi smutno, když slyším o případech lidí, kteří na sklonku života zůstali osamělí a ztraceni…“ “Na filmový festival přijíždíme sledovat hrdinské příběhy na plátně. V Sue Ryder ale roky víme, že hrdinky a hrdinové sedí také v publiku…,” dodává ředitel Matěj Lejsal. Sue Ryder vzdělává koordinátory péče, podporuje seniory i jejich rodiny a usiluje o systémové změny, aby každý v Česku mohl zestárnout důstojně.
