logo

Návratný průzkum: Ostrava v Galerii hlavního města Prahy

Devadesátá léta znamenala pro Ostravu změnu. Kromě celospolečenského dění ovlivněného transformací kdysi ryze industriálního regionu je možné mluvit také o postupném etablování místních umělců na poli celorepublikové a v některých případech i středoevropské scény. To vše spoluutvářelo vznik jednoho z nejvýraznějších lokálně kulturních center a podnítilo proměnu institucionálního zázemí i podmínky samotné tvorby.

undefined

O významu ostravské kultury svědčí i to, že se v ní pohybovali například skupina Kamera skura nebo Jiří Surůvka, kteří mimo jiné zastupovali Českou republiku na Benátském bienále v letech 2001 a 2003. Ty, ale i další významné autorské osobnosti, jako například Daniela Balabána či o generaci mladší Pavlu Malinovou, představuje výstava Návratný průzkum: Ostrava, který ve svém podzimním programu uvede Galerie hlavního města Prahy, v jednotném rámci. 

Výstava se do tamního výtvarného terénu s odstupem tří dekád vrací, aby nahlédla na fenomén ostravské scénu mimo historiografickou perspektivu: hledá mezi díly takové spojitosti, které by v časově lineárním řazení zanikly. 

undefined
Ostrava: Pavla Malinová, Velikonoční ostrovy, 2020

Kurátoři však sobě i širší odborné veřejnosti pokládají také otázku, zda je teritoriální ohraničování umělecké produkce ještě stále aktuální či dokonce legitimní. Při bližším pohledu je totiž patrné, že osobnosti jako třeba Daniel Balabán, Marius Kotrba či Petr Lysáček, které byly s ostravskou scénou devadesátých let integrálně spojovány, pobývaly a tvořily v různých etapách svých kariér také na jiných místech republiky. 

Generace, která do výtvarného provozu vstoupila s příchodem nového tisíciletí, pak trend sociální mobility ještě umocnila a Ostravu opouštěla mnohem četněji a bez větších rozpaků.

undefined
Ostrava: Zdeněk Benda Janotec. Nate rodina, 1990. Sbírka GVU Ostrava

Fenomén výrazné regionální scény, který tuzemským prostředím rezonoval hlavně v devadesátých letech, výstava nahlíží v rozšířené perspektivě. Ptá se, nakolik se dřívější pojetí teritoriality proměnilo, ale také na to, zda mohou díla vzniklá v období po změně společenského uspořádání vést plnohodnotný dialog s uměním mladší generace. Společně s druhým kurátorem Tomášem Knoflíčkem jsme se snažili narušit zažitou představu, která severomoravskou tvorbu po dlouhé roky exotizovala, a ukázat ji v novém, širším a o něco méně výstředním rámci,“ říká Martin Netočný, jeden z kurátorů výstavy.

undefined

NÁVRATNÝ PRŮZKUM: OSTRAVA

 

25. 10. 2024 – 9. 2. 2025
Galerie hlavního města Prahy
Městská knihovna, 2. patro
Mariánské náměstí 1, Praha 1
út–st, pá–ne 10–18 h, čt 10–20 h

Kurátoři: Tomáš Knoflíček a Martin Netočný

Číst další

loading