
Výstava vypráví příběh žirafy Lenky, která byla v roce 1954 odchycena v Keni a převezena do pražské zoologické zahrady. Po dvou letech uhynula a její tělo bylo až do roku 2000 vystaveno v Národním muzeu. Tento osud žirafy slouží jako výchozí bod pro úvahy o vztazích mezi lidmi a zvířaty, o násilí a hierarchiích, které přetrvávají v historickém i současném kontextu.

Do projektu se zapojili rovněž skladatelka Himali Singh Soin, skladatel David Soin Tappeser a dětské i seniorské kolektivy. Instalace v Malé dvoraně Veletržního paláce dále zahrnuje propojení s umělkyněmi a umělci, jejichž projekty vznikly při rezidenčních pobytech během výstavy v Benátkách, a využívá historické materiály z Národního filmového archivu.

Kurátorka výstavy Hana Janečková dodává: „Výstava Evy Koťátkové otevírá důležité otázky, jak přemýšlíme o zvířatech, jaké vztahy nás s nimi pojí a jak může umění sloužit jako nástroj změny jak institucí, tak i vnímání světa.“ Tento projekt nejenže upozorňuje na historická témata, ale i motivuje publikum k zamyšlení nad tím, jakým způsobem můžeme prostřednictvím umění vnímat a měnit náš svět.

Ozvěny Benátského bienále: Eva Koťátková - Srdce žirafy v zajetí je
o dvanáct kilo lehčí
Místo konání: Veletržní palác, Malá dvorana
Termín: 28. 3. – 27. 7. 2025
Kurátorka: Hana Janečková
Výstava je rozšířena o další spolupráci s umělectvem Kateřinou Konvalinovou
& Jiřím Žákem, Denisou Langrovou & Alex Sihelsk*, Sárou Märc a Majou Štefančíkovou