logo

Zahálka, nebo nonstop výkon? Výstava „Palác (volného) času“ na Zámku Troja

Galerie hlavního města Prahy zahajuje sezónu Zámku Troja výstavou, která se zaměřuje na to, jak dnes trávíme volný čas. V barokním zámku, který se letos promění v Palác (volného) času, se návštěvníci mohou těšit na díla mladých umělkyň a umělců, jež reflektují otázky současné společnosti – od zahálky až po neustálý tlak na produktivitu.

undefined

Výstava a její motiv

 

Výstava s názvem Palác (volného) času, která se otevře 4. dubna, se vrací k historii původního letního odpočinkového sídla šlechty. Kurátorky Karla Hlaváčková a Veronika Čechová se zajímají o to, jak v dnešní době trávíme volný čas, a představují díla, která odpovídají jak povahou média (například výšivky, keramika), tak tematickými otázkami:
„Dovolíme si v dnešní době nic nedělat, nebo jsme neustále tlačeni k produktivitě?“ Podle kurátorek výstava nenabízí jasný návod, jak trávit volný čas, ale má návštěvníky podnítit k zamyšlení nad tím, zda si dovolíme opravdu zahálet a jak najdeme rovnováhu mezi prací a odpočinkem.

undefined
Anna Vašičková, Hana Kubrichtová, David Stejskal - pingpongping, 2023 - 2025, kombinovaná technika

Umělecké ztvárnění tématu

 

  • Zbyněk Baladrán ve svém díle Frieze/Vlys tematizuje pracovní trh a vizuálně zpracovává čtyři vyobrazení inspirovaná uměním starověkých kultur.

  • Judita Levitnerová reflektuje sedavou práci pomocí kancelářského koberce, do nějž vtlačuje různé podoby sedícího člověka.

  • Barbora Zentková a Julia Gryboś ve svém díle Teabags on Eyelids II ukazují tlak moderní společnosti na neustálou produktivitu, přičemž prostřednictvím barvení látek čajem zdůrazňují nutnost zpomalit.

  • Série výšivek od Evy Volfové připomíná relaxační aktivity, jako je nanášení pleťové masky nebo čtení pod dekou.

  • Roman Štětina v díle Ztracený případ využívá známého seriálu Columbo, přičemž spojuje scény, které nevytvářejí příběh, ale volně plynou, zatímco Columbo postupně stárne.

  • Johana Hnízdilová vytvořila vázu inspirovanou terakotovými vázami z areálu Zámku Troja, do níž vložila černá skla jako odkaz na všudypřítomnost displejů v každodenním životě.

undefined
Tereza Zichová, Dva vodníci, 2022, olej, akryl na plátně

Součástí výstavy je i pestrý doprovodný program:

  • Koncerty Radia Wave

  • Workshopy zaměřené na keramiku, práci s textilem, vyšívání, tkaní či rostlinné dekorace

  • Letní kino a interaktivní prohlídky výstavy pro školy a další zájmové skupiny

Zámek Troja, jeho zahrady a bludiště se během sezóny spojují do tzv. Labyrintu Troja, kde se až do 29. října 2025 koná nejen doprovodný program k výstavě, ale také několik dalších výstav ve veřejném prostoru. „Pokračujeme v úspěšné spolupráci s Radiem Wave. Loni jsme společně pořádali sérii diskuzí a koncertů v různých místech areálu pod názvem Opulence. Letos se program s titulem Riviéra uskuteční 15. července, 5. a 26. srpna. Na přelom srpna a září jsou naplánovány také komentované prohlídky venkovní výstavy spojené s letním kinem,” dodává Agáta Hošnová z programu Umění pro město.

undefined
Eliška Konečná - Wildflower treating, 2024, výšivka
  • Datum konání: 4. 4. – 29. 10. 2025

  • Místo: GHMP Zámek Troja, U Trojského zámku 1/4, 170 00 Praha 7

  • Kurátorky: Karla Hlaváčková, Veronika Čechová

  • Vystavující: Zbyněk Baladrán, Anna-Marie Berdychová, Johana Hnízdilová, Peter Kolárčik, Eliška Konečná, Monika Kučerová, Judita Levitnerová, Františka Malasková, pingpongping (Anna Vašičková, Hana Kubrichtová, David Stejskal), Nicolas Prokop, Roman Štětina, Eva Volfová, Barbora Zentková & Julia Gryboś a Tereza Zichová.

  • Grafické řešení: Anymade Studio

Číst další

loading