Co hýbe společností, hýbe v divadle PONEC i tělem

11. března bude na jevišti divadla PONEC naposledy k vidění inscenace S dovolením! z dílny uskupení SPOLK – tvůrčího kolektivu absolventů Konzervatoře Duncan centre a studentů HAMU, pohybujícího se na poli současného tance a fyzického divadla. S dovolením! je zrcadlem, v němž se odráží jedna z podob dnešní uspěchané doby. „To, že člověk stojí, neznamená, že nespěchá.“ S dávkou lehkosti a humoru podává inscenace svědectví o aktuálním problému, který řeší téměř každý z nás.

Poslední uvedení v divadle PONEC čeká také inscenaci Roselyne, kterou vytvořila v Praze žijící zpěvačka, performerka a choreografka francouzsko-portugalského původu Cécile Da Costa. Přijďte se na ni podívat 23. března v rámci oblíbené Noci divadel. Součástí bude i odpolední workshop a doprovodný program.

Na další autorskou inscenaci Cécile Da Costy Zero etc. jsou 5. dubna zvány také děti od 8 let. Čelíme možnému kolapsu naší společnosti? Nebo dokonce civilizace? Zastaví tento kolaps naši budoucnost? Nebo otevře nekonečné množství dalších? Má chobotnice zelené oči? Během představení se nejen Cécilině dceři Thelmě dostane odpovědí na tyto i mnohé další, dětsky naivní i překvapivě vážné, otázky. Spoluúčinkuje Lukáš Karásek.

Naopak mezi počiny, které budou v divadle PONEC nadále k vidění a určitě stojí za pozornost, jsou premiéry podzimu loňského roku.  Pod hlavičkou letošního Bazaar Festivalu uvede 19. března Tereza Ondrová z divadelně-taneční platformy Temporary Collective svou choreografii GEO.

Ve čtvrtek 21. března se do divadla PONEC vrátí inscenace Rukavičkářské závody. V této performanci choreografky Terezy Lenerové v interpretaci Andrey Miltnerové a Jitky Čechové jsou člověk a zvíře v objetí. Kdo z nich je ohroženým druhem a co tady vlastně vymírá? Ocitněte se na chvíli v kůži někoho či něčeho jiného.

Yana Reutova & coll. 26. března představí triptych Together Alone. Renomovaná ukrajinská tanečnice a choreografka Yana Reutova v němreflektuje svá náhodná umělecká setkání během pobytu v Praze, kam v březnu 2022 spolu s dcerou a několika studentkami uprchla před válkou.

Součástí druhé části triptychu Together Alone s názvem Invisible Traces je mimo jiné i výše zmíněná choreografka a tanečnice Jitka Čechová, kterou lze kromě triptychu a Rukavičkářských závodů vidět 7. března v inscenaci dis pla y, dalším výsledku spolupráce s Terezou Lenerovou. dis pla y je hrou, souhrou, dohrou a často i prohrou – oscilováním mezi tandemovou a soupeřící polohou, podporou a ztrátou opory, samotou a přijetím toho druhého. Objevte, jak lehké a zároveň těžké je být upřímný, jak lákavé a snadné je sklouznout do vypočítavosti a sebepřikrášlování.

Devastace přírody, klimatická změna, vyčerpané přírodní zdroje… nanejvýš aktuální témata 28. března připomene inscenace Treatment of Rememberingz dílny uskupení POCKETART / Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina. Tři performerky společně s diváky podstoupí proceduru rozpomínání – „Treatment of Remembering” – v čase, kdy člověkem vyčerpaná příroda již neexistuje. V poetických tanečních obrazech upadají do stavu rozpomínání se na přírodu ve vyprázdněném časoprostoru. Autorská hudba Lukáše Palána spolu s výrazným světelným designem umocňují mimořádnou intenzitu zážitku.

Od 15. do 24. března bude PONEC scénou Bazaar Festivalu, jehož letošním tématem je „Odvážná praxe“. Festival přivítá na jevišti umělce a umělkyně nejen z Evropy, ale i z Ameriky. Atraktivní večerní program doplní workshop pro veřejnost.

MAG#art2friends