David Laňka chystá Útěk

Útěk, chystaný film režiséra a scenáristy Davida Laňky, který mimo jiné stojí za oceňovaným hitem Spolu, vychází ze stejnojmenné knižní předlohy legendárního scenáristy a spisovatele Oty Hofmana (Pan Tau, Návštěvníci, Panna a netvor aj.). Na plátna kin se Útěk dostal poprvé už v roce 1967, kdy získal ocenění na prestižních filmových festivalech včetně Benátek a Cannes, ale kvůli osobě režiséra Štěpána Skalského upadl v době normalizace v zapomnění.

Hlavní dětské role tehdy ztvárnili Roman Skamene a Ivan Vyskočil, kteří se objeví i v nové filmové adaptaci. Spolu s nimi se rolí dospělých zhostí Kristýna Kociánová, Marta Dancingerová, Miroslav Táborský, Luboš Veselý ad. Kluky Sašu a Rudu si zahrají Kanwar Šulc a Jakub Barták. Autorkou hudby bude Markéta Irglová. Za kamerou bude stát Laňkův stálý kameraman Václav Tlapák. Původní příběh, který se odehrával v reáliích 60. let, David Laňka přenese domenšího města, do určitého bezčasí. Natáčet se bude letos v listopadu v Orlických horách a do kin by měl Útěk vstoupit v září příštího roku.  

Ty dva svedla náhoda. Desetiletý Saša utekl z domova, když na něj padlo podezření, že se svými kamarády podpálil stodolu. Sedmnáctiletý Ruda utekl z pasťáku, protože napadl ošetřovatele. Potkali se v zahradním domku Sašova dědy a jejich cesty by se záhy rozdělily, kdyby Saša nezjistil, že to byl Ruda, kdo stodolu zapálil, a kdyby se nerozhodl, že ho přinutí se přiznat policii, aby on a jeho kamarádi nebyli potrestáni. Jenomže Ruda nemá nejmenší zájem se přiznávat. Chce pryč. Pryč z téhle země, daleko od svého dosavadního života po dětských domovech a pasťácích. A aby mu Saša tenhle plán nezhatil, vezme si ho tak trochu jako „rukojmí“… Společná cesta dvou kluků, kteří to v životě nemají jednoduché, trvá sice jen dva dny. Oba se však během nich změní. A oba poznají, že přátelství se někdy může zrodit i ze strachu a v situacích, kdy vám jde o život.

„Navzdory době, která od vzniku Útěku uběhla, je příběh stále aktuální, protože Otu Hofmanovi se v postavách Saši a Rudy podařilo zachytit pocity dětí tak, že jsou přenositelné napříč roky a kontinenty. Které dítě si někdy neřeklo, že by nejraději uteklo z domova? Které dítě si někdy nepomyslelo, jaké by to bylo nemít nad sebou rodičovský nebo učitelský dozor? Které dítě netoužilo po dobrodružství, ale hlavně po skutečném přátelství?“ říká scenárista a režisér David Laňka a dodává: „Naším záměrem je natočit film, který vezme dětského i dospělého diváka na dobrodružný útěk, který oni sami v dětství nepodnikli. Film, který bude napínavý, zábavný, dojemný… prostě lidský.“

Režisér a scenárista David Laňka stojí za psychologickým filmem Spolu, ve kterém otevřel společensky aktuální téma rodin s handicapovanými členy, ale také za thrillerem Poslouchej, který byl s úspěchem promítán na zahraničních filmových festivalech. Pro televizi Prima natočil oblíbený seriál Hvězdy nad hlavou a komediální gangsterský seriál Bodyguardi. V současné době dokončuje esteticky pojaté sociální drama Jedna noc a připravuje historický film Hašek se Štěpánem Kozubem v hlavní roli bouřliváka, pijana, recesisty, spisovatele, a především autora legendárního Švejka. Laňka je také autorem populární trilogie o Billu Madlafouskovi, která se dočkala už několika dotisků a je součástí mnoha dětských knihovniček.

Film vzniká v produkci No Stress Production, KVArt production a Nutivit. Premiéra je plánována na podzim příštího roku.

MAG#art2friends