Dech tichých myšlenek v NG

Pro Národní galerii Praha umělkyně vytvořila dílo in situ, ­velkoformátovou abstraktní kresbu zachycující ‚vnitřní krajinu‘ nesenou dechem. Umožní tak divákům octnout se přímo uprostřed aktu stvoření,“ popisuje Adriana Šmejkalová, kurátorka výstavy.

První tři měsíce výstavy bude zpřístupněn multimediální objekt Phrenos – Banka dechu (2011 –dodnes), který umožňuje přímou participaci návštěvníků. Do jeho útrob lze vstoupit a ponořit se do zvukových nahrávek lidského dechu mapujících různorodé stavy bytí. Projekt zapojuje diváky prostřednictvím dotazníku zaměřeného na naše asociace spojené s dýcháním.

Odpovědi lidí z různých koutů světa se pak stávají součástí projekce dotvářející dílo. „Phrenos nabízí určitou formu zastavení, uvědomění si, že dýcháme a že to není samozřejmost. Nádech a výdech nemají individuální hranice a jsou neustále sdíleny s okolím,“ upřesňuje umělkyně Filomena Borecká, která ve svém díle zkoumá motivy pospolitosti a vzájemnosti. Výstava je ve Veletržním paláci k vidění do 8. 9. 2024.

MAG#art2friends