Desátý ročník Be2Can

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí jednosálová kina i multiplex. Zahajovací film sdílí přehlídka s filmovým festivalem v Cannes, bude jím totiž Jeanne du Barry – Králova milenka (2023), v hlavních rolích s Johnny Deppem a Maïwenn, která se zhostila také režie. Slavnostní zahájení proběhne již tradičně v pražském kině Lucerna, 4. října od 18:00.

Letos festivalová přehlídka Be2Can oslaví dekádu výrazných, inovativních a provokativních filmů, které díky zájmu diváků stále může přinášet do českých a slovenských kin. Zahajovacím filmem, jenž Be2Can 2023 sdílí s Mezinárodním filmovým festivalem v Cannes, je Jeanne du Barry – Králova milenka (2023).

Honosný snímek o francouzské dvorské politice v kulisách Versailles ovládne ve svém návratu na filmová plátna Johnny Depp jako Ludvík XV. a výrazná francouzská herečka, režisérka, sce­náristka a producentka Maïwenn. Se svou nekonvenční povahou sama zastane jak roli režisérskou, tak hereckou roli Jeanne Bécu, ženy z chudých poměrů, která díky svému půvabu a schopnostem postupně stoupá po společenském žebříčku. Jako kurtizána se stane oblíbenkyní a dvorní milenkou krále Ludvíka XV. Jeanne se proti všem dobovým konvencím a dobrým mravům stě­huje ke dvoru do Versailles, kde její příchod vyvolá skandál.

Be2Can uvede 9 premiérových titulů a 3 reprízové

Mezi premiérové bude patřit film legendárního britského režiséra Kena Loache Starý dub (2023), který navazuje na jeho linii civilních a nesmírně lidských sociálních dramat. Název filmu odkazuje k místu, které je středobodem příběhu: Starý dub se totiž jmenuje poslední zbývající hospoda ve vesnici v anglickém Durhamu, kde se po zavření dolů lidé cítí odříznutí od světa a s odlivem obyvatelstva se objevuje místo pro syrské uprchlíky. Ken Loach a jeho dvorní scénárista Paul Laverty se tak tentokrát soustředí na problematiku střetu kultur a původu nesnášenlivosti v opomíjených komunitách.

Neodmyslitelnou součástí Be2Can jsou také režijní debuty, mezi které patří Disco Boy (2023), vizuálně podmanivý snímek režiséra Giacoma Abbruzzeseho, kde se v tajemném nočním klubu setkává Alexej, mladý Bělorus utíkající před minulostí do cizinecké legie, a Jomo, revoluční aktivista zapojený do ozbroje­ného boje za bezpečí své komunity. Pozo­ruhodný debut zaujal v Hlavní soutěži na festivalu Berlinale, kde porota ocenila kameramanku filmu Hélène Louvart za mimořádný umělecký přínos za práci s kamerou.

Další svého druhu prvotinou v rámci Be2Can bude snímek Saint Omer (2022) dokumentaristky Alice Diop. Napínavé drama ze soudní síně, inspirované skutečnými událostmi, je strhujícím a hlubokým filmem s neustále se měnícími časovými rovinami, provokativně převypravu­jící antický mýtus o Médeii. Saint Omer byl také vybrán jako reprezentant za Francii v boji o Oscara 2023. Film Saint Omer byl také uvedený na Mezinárodním filmovém festivale v Benátkách, kde vyhrál Velkou cenu poroty a cenu za nejlepší debut.

Z dramaturgické nabídky festivalu Berlinale diváci na Be2Can uvidí film Hudba (2023) Angely Schanalec, snímek volně inspirovaný mýtem o Oidipovi, který byl oceněn Stříbrným medvědem na Berlinale 2023 za nejlepší scénář. Film vypráví příběh sirotka Jona, který se kvůli neúmysl­nému zabití ocitá ve vězení, kde se sblíží s dozorkyní Iro, která se o něj stará a nahrává pro něj hudbu. A ačkoliv Jonovi začíná selhávat zrak, přesto cosi získává.

Z berlínského výběru zamíří na přehlídku také debut Natalie Sinelnikovové Můžeme být také mrtví (2022), kde poskytuje mikrokosmos výško­vé budovy kulisy pro nadčasový dystopický experiment, snímek se dostal do výběrové sekce Perspektive Deutches Kino.

Syrovou a zároveň komediální stránku dramatu ukáže britský snímek Jak mít sex (2023) režisérky Molly Manning Walker, divoká jízda tří britských teenage­rek plná alkoholu, autentická svým zničujícím pohledem na složitost ženského přátelství a sexualitu dospívajících. Jak mít sex se dočkalo ocenění v Cannes hlavní cenou v sekci Un Certain Regard. Naopak směs dramatu a krimi nabídne čínský snímek Jen řeka teče (2023) Shujuna Weie, jehož příběh sleduje sérii vražd na čínském venkově v 90. letech, vedoucí policejního šéfa do podivného, tajemstvím zahaleného světa místních obyvatel.

Jediným dokumentem přehlídky bude zároveň ten, který se stal teprve druhým dokumentem oceněným Zlatým lvem na MFF v Benát­kách a krátce nato byl nomino­ván i na Oscara za Nejlepší doku­mentární film. Všechna ta krása a zabíjení (2022) od Laury Poitras zachycuje boj mezinárodně uznávané umělkyně a aktivistky Nan Goldin proti rodině Sacklerových a jejich návykovému léku OxyContin, který se výrazně podílel na vyvolání tzv. opioidové krize, mající na svědomí stovky tisíc lidských životů.

Mezi reprízové tituly budou patřit nedávno uvedené Hvězdy v poledne (2022), nový film Claire Denis, který získal na festivalu v Cannes Velkou cenu poroty. Dále pak napínavé drama Guye Nattiva s Helen Mirren v hlavní roli Golda – Železná lady Izraele (2023), které zachycuje, jak odpovědným a kontroverzním rozhodnutím musela čelit Golda Meirová – jediná premiérka v ději­nách Izraele – během jomkipurské války v roce 1973.

Reprízové uvedení čeká také snímek bratrů Dardennových oceněný hned dvěma Zlatými Palmami z Cannes. Tori a Lokita (2022), tíživý snímek o dvojici nezletilých afrických uprchlíků, kteří čelí krutým podmínkám ilegální imigrace. Film Tori a Lokita získal Speciální cenu  festivalu k 75. Výročí MFF Cannes 2022.

V pražském kině Edison Filmhub čeká diváky v rámci Be2Can retrospektiva aktuálně jednoho z nejvýraznějších a nejproduktivnějších německých herců Franze Rogowského, kterého, v čele s hlavní rolí ve filmu Disco Boy, mohli diváci vidět také třeba ve filmech Victoria (2015), Tranzit (2018), Láska mezi regály (2018) nebo Undine (2020).

MAG#art2friends