Dívka z továrny na koláčky štěstí Fremont

Křehká komedie o dívce z továrny na koláčky štěstí Fremont představuje trailer

Americký snímek Babaka Jalaliho Fremont nadchl diváky na festivalu Sundance i na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, odkud si odvezl Cenu za režii. Film vstoupí do kin pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms 14. září.

Film sleduje osudy mladé dívky Dunii pracující v továrně na koláčky štěstí, jež se rozhodne jít i svému štěstí naproti a v jednom z koláčků schová troufalý vzkaz. Hlavní role svérázné Dunii se suverénně zhostila debutující herečka Anaita Wali Zada, po jejím boku se ve filmu objeví mj. i Jeremy Allen White známý českým divákům z populárního kuchařského seriálu Medvěd. Jalaliho specifický humor a okouzlující atmosféra vynesly filmu nadšené ohlasy, které se nebojí britského režiséra s íránskými kořeny přirovnávat k velikánům světového filmu.

Magazín Artforum mluví o filmu jako o „výjimečné komedii s klidným nadhledem připomínající Kaurismäkiho a Jarmusche,“ magazín Harper’s Bazaar zas o „ódě na krásu a neklidnou přitažlivost lidského spojení.“ 

Právo na lepší život

Jalaliho cílem bylo natočit příběh, který by snadno mohl sklouznout do temného sociálního dramatu, jako milou, odlehčenou komedii. „Ukázat humor v situacích, které jsou ponuré, nesnižuje vážnost nebo hloubku příběhu. Může ho učinit ještě skutečnějším a přidat mu další vrstvy. Kdo pláče, má jen jednu bolest. Ale kdo se směje, má tisíc a jednu bolest…“ vysvětluje své tvůrčí rozhodnutí. Jeho hrdinkou je sice dívka pocházející z Afghánistánu, jež hledá nový domov v Kalifornii, jeho téma je však hluboce univerzální. „Tímto filmem jsem se chtěl podívat za hranice premisy, že mezi lidmi existují divoké rozdíly. Ve světě, kde má velkou moc představa o rozdílech a zveličování jinakosti, je důležité podívat se na univerzální podobnosti,“ dodává britský režisér.

Fremont

USA, 2023 | 88 minut | premiéra: 14. září

žánr komedie, drama

režie Babak Jalali ■ scénář Babak Jalali, Carolina Cavalli ■ kamera Laura Valladao ■ střih Babak Jalali ■ hrají Anaita Wali Zada, Jeremy Allen White, Gregg Turkington, Hilda Schmelling

MAG#art2friends