Dny Severu lákají na ostrovy

Do Česka zavítá Jón Kalman Stefánsson a další severští hosté

Od 31. října do 22. listopadu pořádá Skandinávský dům tradiční festival severské kultury Dny Severu, který se koná v Praze a Brně. Letošním tématem jsou ostrovy a jako každý rok na festival zavítá několik severských spisovatelů: ze Švédska Clara Törnvall, z Islandu Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson. V programu nebudou chybět ani filmová promítání či cestovatelské přednášky.

Festival zahájí 31. října v Brně a 2. listopadu v Praze beseda s Clarou Törnvall, s níž nahlédneme do světa lidí s diagnózou poruchy autistického spektra. „Autorka ve svém knižním debutu Autistky. O ženách na spektru mísí osobní vyprávění s prvky literatury faktu a předkládá unikátní pohled na tuto problematiku. V Brně jí bude partnerkou v diskuzi vysokoškolská pedagožka genetiky člověka Julie Dobrovolná, v Praze bude druhým hostem spisovatel a někdejší asistent ve stacionáři zaměřeném na lidi s poruchou autistického spektra Martin Selner,“ představuje hosty organizátorka festivalu Anežka Soukupová.

Hlavní literární večer letošního ročníku festivalu přivítá islandskou partnerskou spisovatelskou dvojici Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jóna Kalmana Stefánssona. „V jejich dílech hraje důležitou roli islandská příroda, přítomnost i minulost islandského venkova, ale i metafyzické otázky po smyslu života,“ přibližuje Jitka Jindřišková, která se podílí na dramaturgii festivalu. Islandští autoři se setkají se čtenáři v Brně 7. listopadu a v Praze 9. listopadu. Ve středu 8. listopadu Stefánsson uvede promítání filmu Letní světlo, a pak přijde noc v pražském kině Edison Filmhub.

Literární program doplní 14. listopadu Severský literární salón online. Překladatel, propagátor Arktidy a dobrodruh Zdeněk Lyčka pohovoří o nové knize grónských pohádek a pověstí Pes s drdolem.

Kromě literárních besed, které spojuje téma ostrovy, nabídne Skandinávský dům v Praze i Brně také filmové projekce. Dvojí život Danii si z chicagského mezinárodního filmového festivalu odnesl cenu pro vítěze dokumentární kategorie. Vypráví o Faeřance Danie, která se po odchodu z rodné komunity do hlavního města vyrovnává se střetem dvou zcela odlišných náhledů na život. Bombastický Johan je komedie o dobrodružném životě samotáře Johana. Život mu ovšem komplikuje nezvyklá záliba: dynamit. Scénář napsal populární norský spisovatel Erlend Loe.

Na ostrovy se návštěvníci vydají také během Cestovatelského podvečera v Městské knihovně v Praze. Seznámí se s největším ostrovem v Baltském moři Gotlandem, kde vedle krásné přírody můžeme obdivovat starobylé památky. Za divokou přírodou i papuchalky se vypravíme na Faerské ostrovy. Zavítáme také na barvami hýřící Ålandy, souostroví ležící mezi Finskem a Švédskem. Poslední zastávkou budou Lofoty, které se pyšní rozeklanými vrcholy rostoucími z průzračného tyrkysového moře i půvabnými rybářskými vesničkami.

Závěrečným bodem programu festivalu bude komponovaný večer Cesta na Sever. „Čtení ze zápisků českých cestovatelů doplní promítání starých i současných fotografií.

Dny Severu se konají ve dnech 31. 10. až 22. 11. 2023. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a severských velvyslanectví v ČR.

Více informací: https://www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2023

MAG#art2friends