Doprovodný program PALM OFF FEST 2023

Sedmý ročník Mezinárodního setkání divadel (nejenom) střední Evropy Palm Off Fest 2023 s podtitulem a motem Je to daleko? odstartuje v Divadle pod Palmovkou už v pátek 13. října. Doprovodný program nabídne diskuze s tvůrci po každém představení, výstavy, přednášku i komentované prohlídky.

Před slavnostním zahájením festivalu bude návštěvníkům 13. října od 17:00 ve foyer Divadla pod Palmovkou otevřená vernisáž výstavy Trans Action akademického malíře Teodora Buzu. Původem moldavský umělec, žijící v Táboře ve své v pořadí 99. autorské výstavě představí svůj jedinečný svět barev, který v sobě propojuje moldavskou i rumunskou kulturu, vzdělání na Charkovské akademii umění a designu i život trávený v českém historickém městě Tábor. Křehkou a poetickou technikou akvarelové malby vytváří Buzu obrazy, kde se dekorativní expresivita barev a jistota uměleckého gesta spojuje se sílou reálného zážitku. Vernisáže se zúčastní velvyslanec Moldavské republiky v České Republice Alexandru Codreanu, velvyslanec České republiky v Moldavské republice Stanislav Kazecký a Petru Hadârcă, ředitel Národního divadla v Kišiněvě. Výstava je prodejní a bude přístupná během představení až do 20. října. Při příležitosti vernisáže zahrají na violoncello a keltskou harfu Bárka Music – Ivana Pokorná a Pavel Barnáš ze Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

V sobotu 14. října od 16:30 proběhne ve Studiu Palm OFF Divadla pod Palmovkou přednáška Blízké i vzdálené světy Williama Shakespeara profesora Martina Hilského, básníka, badatele a našeho největšího překladatele Shakespearových her.

Příznivci výtvarného umění se mohou těšit 19. října od 18:00 na komentovanou prohlídku výstavy Infamous Beauty s kurátorem Otto M. Urbanem v Centru současného umění DOX. Krom toho bude po celou dobu festivalu probíhat výstava Constellation Underdogs v Galerii Světova 1. Komentovaná prohlídka v češtině proběhne 19. října v 17:00 a v angličtině 17. října od 15:00.

Hlavní divadelní program festivalu zahájí v pátek 13. října od 19:00 slovenská inscenace 24, která autorským způsobem zkoumá emoce ve slovenské společnosti vyvolané konfliktem na Ukrajině. Slovenské národní divadlo bude na Palm OFF Festu vůbec poprvé a představí inscenaci vycházející z reálných událostí souvisejících s válkou. Diváci zažijí zpověď herců, stand-up i přímé oslovování herci, kteří si část textů napsali sami. Osudy ukrajinských příchozích, postoje ruské strany, ale hlavně vztah Středoevropanů k tomu, co se momentálně na Ukrajině děje, dělají tuto inscenaci výjimečně aktuální. Představení o solidaritě a lidskosti, o hodnotách, které jako Evropané chceme bránit i o naději, kterou se snažíme najít, nabídne neotřelý pohled na důležité nedávné historické události s odstupem, které dnes vnímáme už i v kontextu následků invaze ve společnosti.

Více informací o festivalu a předprodej vstupenek na www.palmofffest.cz.

Vstup na doprovodný program je zdarma. Na komentovanou prohlídku v Centru současného umění DOX mohou návštěvníci festivalu využít 30 % slevu na vstupenku se slevovým kódem PALMOFFFEST.

MAG#art2friends