Dungeon Keepers v MeetFactory

Více nádechová výstava plná barev, linií a perfektní techniky. Místnost Vás ihned spolkne, když do ní vejdete. Monumentálnost prostoru a vakuofóbie výtvarníků, kteří si z “white cube” udělali vlastním cube. Svět, který obklopuje malby na dosah ruky působící jako japonská videohra, nebo veselejší world of warcraft. 

Výstava určená pro nejmenší i nejstarší, má v sobě kus pro každého. Murál s matoucí technikou spreje připomínající gotickou kérku, vliv 90s generace a ikon. Od poslední výstavy Szumskiho v Berlínském modelu jde vidět posun a fůzi  organiky s počítačovo-videoherní organikou. Za posledních pár let se tento styl hodně rozjíždí hlavně ve Francii (a Japonsku, ale to je spíš fan art a ne kombinace současné a 90s popkultury) a východně od Česka to není zvykem. 

Vernisáž: 14. 2. 2024 od 19:00
Termín: 15. 2. 2024 – 14. 4. 2024
Kurátoři: Piotr Sikora, Ján Gajdušek
Produkce: Petra Widžová
Grafika: Jan Arndt

Botond Keresztesi (* 1987 v Rumunsku) je maďarský multimediální umělec vyjadřující se v malbě, kresbě a instalaci. Vystudoval Maďarskou univerzitu výtvarných umění v Budapešti (2007-2012) a v rámci své tvorby pracuje s odkazy k dějinám umění, pop kultuře, digitálnímu světu i každodennosti, které v jeho obrazech krystalizují do fragmentárních surreálných krajin. Keresztesiho nedávné samostatné a skupinové výstavy zahrnují např. Galerie Deroullion v Paříži, Carl Kostyal v Malmö, Future Gallery v Berlíně, Maďarskou národní galerii v Budapešti, či zámek Schloss v Oslu. V České republice měl dosud jedinou samostatnou výstavu prezentovanou v roce 2021 v někdejší galerii Lítost.

Stach Szumski (* 1992 v Gdaňsku) absolvoval Fakultu mediálního umění na Akademii výtvarných umění ve Varšavě. Zabývá se malbou, instalacemi, sochami, grafikou, kresbami a intervencemi ve veřejném prostoru. Ovlivněn grassroots praktikami souvisejícími s postgraffiti, v letech 2013-2016 spoluuvedl varšavskou galerii V9. Kromě toho v letech 2015-2020 spolupracoval s Karolinou Mełnickou na projektu Nomadic State, v jehož rámci vytvořil umělecký kolektiv a fiktivní nomádský mikrostát. Szumského díla byla vystavena v různých galeriích po celém světě, například v CSW Zamek Ujazdowski, Kyoto Art Center a Galeria Parcel v Tokiu. Podniká velkoplošné nástěnné malby a interdisciplinární projekty, které často vycházejí z historického výzkumu během jeho rozsáhlých cest. Žije a pracuje v Michałowicích (Karkonosze). V České republice dosud sólově vystavoval v roce 2022 v galerii Berlínskej model.

Autor: Matěj Racek

MAG#art2friends