Dvojice oceňovaných dokumentárních filmů míří z Varů přímo do kin

Distribuční společnost Aerofilms uvede do kin dvojici dokumentárních snímků, která se s úspěchem v předpremiéře představila na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. S týdenním odstupem budou moci diváci zhlédnout nejdříve empatického vítěze Zlatého medvěda z Berlinale režiséra Nicolase Philliberta, Na lodi Adamant, a audiovizuální smršť mapující historii a vývoj médií Zázračný aparát, kterou produkoval dvojnásobný vítěz Zlaté palmy Ruben Östlund. Oba filmy míří přímo z karlovarského festivalu do českých kin a diváci jej tak budou mít možnost zhlédnout v široké distribuci již 13., resp. 20. července.

Empatický vítěz Berlinale

Téměř rok strávil matador francouzského dokumentárního filmu Nicolas Phillibert v denním stacionáři Adamant. Plovoucí psychiatrické zařízení je unikátní díky své samoorganizaci, jež umožňuje pacientům se snáze začlenit do běžného života. V citlivém portrétu jedné výjimečné komunity boří Phillibert běžné představy o psychických nemocech, a nabízí tak optimistický pohled plný naděje a humoru. Snímek byl i díky své neokázalé empatii oceněn Zlatým medvědem na Filmovém festivalu Berlinale. „Sami návštěvníci stacionáře mě povzbuzovali, abych se postavil čelem ke svým pochybnostem o natáčení filmu, a pomohli mi je překonat,“ říká o vzniku režisér. Na lodi Adamant vstoupí do kin 13. července.

Humorná audiovizuální exploze 

„Věříme ve fotoaparát jako nástroj, který dokáže propojit lidstvo dohromady. Jako filmaři jsme zčásti vizuálními antropology a sociology: pokaždé, když vidíme neuvěřitelné, složité nebo děsivé příklady vlivu kamery na společnost, ukládáme je do své paměti,“ říká o vzniku filmu Zázračný aparát režisérská dvojice Axel Danielson a Maximilien Van Aertryck. Snímek oceněný na festivalu Sundance s osobitým humorem mapuje 150 let vývoje médií a jejich schopnost s konzumenty manipulovat. Provokativní dokument z produkce Rubena Östlunda vstoupí do kin 20. července.

MAG#art2friends