Extrémní dobrodružství v Biu Oko

Cyklus cestovatelských přednášek Diáky, které každý měsíc hostí pražské kino Bio Oko, nabídne po roce opět festival plný inspirace a nápadů, jak pojmout cestování „jinak“. Čtyři přednášky ve dvou festivalových dnech budou tematicky rozdělené do dvou okruhů a na své si tak přijdou jak obdivovatelé odlišných kultur, tak i milovníci dramatických přírodních scenérií. 

Úterý 20. února se ponese v duchu zdolávání obtížně dostupných vrcholů. Horolezec Lukáš Jasenský bude od 18:00 vzpomínat na pět let trvající a strastiplnou cestu za vrcholem Makalu (8 485 m), páté nejvyšší hory světa. Velký sen se mu nakonec splnil v květnu 2023, kdy se mu vrcholu podařilo dosáhnout bez šerpů a bez kyslíku. 
Alpinista Radoslav „Radar“ Groh pak od 20:30 vezme návštěvníky do vertikálního světa skal, ledu a velehor. Mluvit totiž bude o svých prvovýstupech na nejdivočejší hory světa. Dotkne se prvního zimního výstupu na ikonický Fitz Roy v Patagonii s Jindřichem Hudečkem, prvovýstupu na peruánskou horu Huandoy a také „Nebeské pasti“, prvovýstupu na Baruntse, kde museli s Markem Holečkem kvůli počasí bez jídla čekat několik dní na sestup.

Středa 21. února zavede návštěvníky do Asie. Od 18:00 bude Šebestián Bok mluvit o tom, jak se v pouhých dvaceti letech vydal sám stopem Tureckem, Iráckým Kurdistánem, Uzbekistánem a Tádžikistánem. Na cestách strávil dva měsíce, vylezl na nejvyšší vrchol Iráku, projel 110 km Fanskými horami v Tádžikistánu a zažil nespočet dobrodružství za pouhých několik stovek dolarů. 

Ve 20:30 se pak představí Jožo a Dana Arvayovi, kteří cestují se svými dvěma syny Jurkem (8) a Maťkem (5) v upraveném pickupu Toyota Hilux se dvěma střešními stany. Společně se loni vydali na dvouměsíční cestu do Gruzie – přes severní Irák, Írán a Arménii, během níž ujeli 14 tisíc kilometrů.

MAG#art2friends