Festival Al Qamar

Festival filmu, jídla a kultury Blízkého východu a severní Afriky

Své jméno bere z arabského „qamar“, tedy měsíc, a proto začne se srpnovým modrým úplňkem. Nabídne rozmanitý výběr kvalitních snímků, skvělé regionální občerstvení, večerní trhy s cennými dárky z daných oblastí a vzrušující kulturní program včetně diskuzí se speciálními hosty. Festival potrvá od čtvrtka 31. srpna do neděle 3. září v Edison Filmhub.

Speciální projekce v Edison Filmhub
Houria
Předpremiéra + Q&A (TBA)
  31. 8. | 19:00  
Ve čtvrtek 31. září večer bude festival slavnostně zahájen předpremiérou filmu Houria (2022), novým strhujícím dramatem režisérky Mounii Meddour, které vypráví o talentované mladé tanečnici, která svádí těžký boj o to, aby byla přijata do souboru Alžírského národního baletu. Po projekci zůstaňte na diskuzi se speciálním hostem!
Zloděj z Bagdádu
Němý film s živou hudbou
+ živý doprovod: Marwan Alsolaiman
  1. 9. | 18:30  
V pátek 1. září se můžete těšit na Zloděje z Bagdádu (1924), hollywoodskou klasiku němé éry s Douglasem Fairbanksem, kterou inspirovaly legendární Příběhy jedné noci. Film doprovodí multiinstrumentalista Marwan Alsolaiman, jehož živý soundtrack, vycházející z tradiční arabské hudby, zaručeně nabídne nezapomenutelný, pohlcující kinozážitek.
Rebel + Q&A directors Adil El Arbi, Bilall Fallah & Alsama Project
  2. 9. | 19:30   Intenzivní portrét procesu džihádské radikalizace v Sýrii. Po projekci zůsaňte na diskuzi s režiséry Adilem El Arbi a Bilallem Fallahem a také se zástupci Alsama Project: bejrútské sítě edukačních center, jejichž cílem je podpora dospívajících syrských uprchlíků a žen.
Queer Qamar Utéct, Modrý kaftan
+ Q&A Robert Moussa
  3. 9. | 16:30 | 19:00  
Queer Qamar představuje sekci zasvěcenou queer filmům z katalogu festivalu Al Qamar. V rámci festivalu budou uvedeny dva nedávné, oceňované snímky, které se skvěle doplňují: animovaný strhující příběh Utéct od 16:30 a něžné melodrama Modrý kaftan od 19:00! Po druhé projekci se těšte na diskuzi s Robertem Moussou, programovým ředitelem a zakladatelem Soura Film Festival.

MAG#art2friends