Festival Jeden svět začíná

Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 20. března do 21. dubna 2024 ve 48 městech po celém Česku. V Praze festival proběhne od 20. do 28. března 2024. Kompletní program je dostupný na www.jedensvet.cz/program

Zahajovací projekce pro veřejnost proběhne ve středu 20. března v pražském kině Lucerna. Divačky a diváci budou moci zhlédnout oscarový dokument 20 dní v Mariupolu režiséra Mstyslava Černova, který ukáže nejen zákulisí válečné žurnalistiky, ale i osudy obyčejných lidí ve válce. Za zpravodajství z obléhaného města tým v roce 2023 obdržel Pulitzerovu cenu, v únoru 2024 snímek získal televizní cenu britské filmové akademie BAFTA a o měsíc později obdržel Oscara za nejlepší dokumentární film.

Po projekci proběhne debata se svědkyní z Mariupolu a ředitelkou Centra pro lidská práva a demokracii Nadiiou Ivanovou. Moderuje René Kočík.

Osobní výpověď o ekonomické nerovnosti a novodobých formách vykořisťování v západní Evropě přinese dokumentární svědectví Hranice Evropy uvedené v české premiéře. Režisérka Apolena Rychlíková v něm sleduje novinářku Sašu Uhlovou, která se se skrytou kamerou vydává pracovat do zahraničí, kde pro své zaměstnavatele představuje levnou pracovní sílu.

Jak složité může být hledání zázemí v destabilizovaném světě? Divačkám a divákům podá možnou odpověď časosběrný dokument Rodný kraj, ve kterém režisérka Širín Nafariehová zblízka sleduje cestu pěti mladých lidí z Ruska a Ukrajiny k začlenění do české společnosti. Festival snímek uvede ve světové premiéře.

Protagonisté a protagonistky dokumentu Tělo v mé hlavě režisérky Dagmar Smržové byli od dětství kvůli svému vzhledu vystavovaní kritice a ponižování. Nyní se setkávají v televizním studiu, kde otevřeně sdílejí emoce i zkušenosti spojené s body shamingem. Jeden svět dokument uvede ve světové premiéře. Intimní výpověď přinese i film Moje nová tvář, v němž se hlavní hrdinka zotavuje po kyselinovém útoku bývalého partnera, učí se žít se ztrátou zraku a hledá novou cestu životem.

Když se řekne pražské jaro, mnohým se jako jeho symbol vybaví Alexander Dubček. Filmová mozaika Všichni lidé budou bratři režiséra Roberta Kirchhoffa obraz obdivovaného státníka rozkládá a snaží se pochopit člověka schovaného za mýtem. Jaké vzpomínky mohou ukrývat stěny věznice? Možné odpovědi v dokumentu Vězení dějin nabídnou režiséři Jan Gogola ml. a Matěj Hrudička, kteří se paměť uherskohradišťské věznice rozhodli oživit setkáními se zástupci různých generací, do jejichž životů věznice zasáhla.

Film Tady Havel, slyšíte mě? představí dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla. Režisér Petr Jančárek z unikátního materiálu skládá osobní portrét stárnoucího exprezidenta, který vždy nadřazoval zájmy obecné nad ty vlastní.

Že se ve světě kolem nás dravým tempem vyvíjí převratné technologie, a přesto čelíme vzestupu nedemokratických režimů nebo změnám klimatu, si všímá režisérka Viera Čákanyová ve filmu Poznámky z Eremocénu. Experimentálním filmem, kde současnost vnímá jako věk osamělosti, posílá vzkaz svému virtuálnímu budoucímu já i příštím generacím.

Na cestu s cílem zachránit planetu se v humorné globální home eseji vydá režisérka Marta Kovářová spolu se svým otcem, vědcem Jiřím Svobodou. V dokumentu Jiříkovo vidění společně objíždějí mezinárodní summity a snaží se si vzájemně porozumět.

MAG#art2friends