Festival Pragueshorts představuje program

Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary každoročně přináší divákům výběr té nejvýraznější krátkometrážní tvorby od českých i zahraničních tvůrců. V Národní soutěži, jejíž program se letos poprvé otevřel i animované a dokumentární tvorbě, se představí žánrově i formálně pestrý výběr 15 snímků ve 3 promítacích blocích. Kromě filmů, které budou v rámci Pragueshorts uvedeny na plátně úplně poprvé, představí festival i snímky úspěšně promítané na prestižních zahraničních přehlídkách – v Cannes uvedenou Electru Darii Kashcheevy a Osmý den Petra Pylypčuka nebo snímek Deniska umřela Philippe Kastnera, jehož světová premiéra se uskutečnila na Berlinale. 

V Národní soutěži letos představujeme 15 snímků, což je výrazně vyšší číslo, než v předchozích letech. Toto množství odráží nejen fakt, že jsme soutěž poprvé otevřeli i animovaným a dokumentárním snímkům, ale i upřímnou radost programového týmu z kvality domácí nabídky,“ říká Karel Spěšný, programový ředitel Pragueshorts.

Pragueshorts letos představí několik českých filmů, které již měly příležitost zabodovat na světových festivalech. Dokument Pegah Ahangarani Můj otec ocenila porota největšího dokumentárního festivalu IDFA, 3MWh Marie-Magdaleny Kochové se představí koncem ledna v Rotterdamu, Mořská sůl Leily Basmy pak byla promítána na festivalu v Benátkách. Na nejprestižnější filmové přehlídce v Cannes byl uveden Osmý den Petra Pylypčuka a Electra Darii Kashcheevy, publikum Berlinale pak okouzlil snímek Deniska umřela Philippe Kastnera. Tyto tři snímky jsou zároveň čerstvě nominovány na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film, udělovanou v rámci cen Český lev.

Animovanou tvorbu dále zastupuje na studentského Oscara nominovaný film Přes střepy Natálie Durchánkové, nihilistická miniatura I Will Die in This House Adriany Bendžalové, Bolavlk Nika Mlynarčíka a experimentální hříčka Křížem krážem Niny a Tomáše Rybárových. Svěží vítr do programu přináší dvojice mockumentů – jiskřivě humorný Bzukot země Grety Stocklassy a Baroko Tomáše Navrátila a Davida Payneho o lidech, které vzrušuje pohled na ladné barokní křivky.

Komediální tóny nese i Blue Boy Nikuláse Tumi Hlynssona a jedinečná česko-grónská koprodukce Cena příběhu Lukáše Masnera. Patnáctku filmů završuje citlivé drama Mimo Piotra Jasińského s Josefem Trojanem v hlavní roli. Tříčlenná mezinárodní porota udělí cenu pro nejlepší český film, s níž se pojí finanční odměna 2000 EUR. „Návštěva Národní soutěže představuje jedinečnou příležitost seznámit se v rámci relativně krátkého času s tou nejlepší aktuální tvorbou mladých českých tvůrců,” říká Radka Weiserová, organizátorka Pragueshorts.

„Jednou z hlavních misí festivalu Pragueshorts je podporovat mladé filmaře na začátcích jejich kariéry, a to nejen zviditelněním jejich tvorby. Proto pro ně připravujeme speciální program během festivalu i v průběhu celého roku, například prezentaci filmových škol pro zájemce o studium z řad středoškoláků nebo konzultační workshop, zaměřený na vývoj scénáře a přípravu projektu k podání žádosti na Fond kinematografie,“ doplňuje Weiserová.

MAG#art2friends