Filmy, které v českých kinech nenajdete

Své dvacáté narozeniny kino pojímá již tradičně formou filmové přehlídky. Světozor je kino programově reagující na moderní světovou a festivalovou filmografii. „Výročí se většinou nesou v duchu retrospektiv, my jsme se ale rozhodli jít opačnou cestou. Jelikož nabídka Světozoru vždy vychází z aktuálních festivalových hitů, tituly pro přehlídku jsme hledali mezi těmi, u nichž jsme doufali, že se na základě festivalových úspěchů dostanou i k nám na plátno, ale bohužel se tak nestalo,” říká k programu dramaturgyně Jana Trnková.

Diváci tak mají jedinečnou příležitost zhlédnout zahraniční kritikou kladně přijímané snímky, na které se v české distribuci nedostalo. Kromě přehlídky si Světozor letos nadělí i nový vizuální prvek ve foyer kina – instalaci sochaře a designéra Michala Cimaly.

Přehlídku kino odstartuje 26. dubna roztomilým indie mockumentary Marcel, ulita s botami od studia A24. V nabitém programu dále naservíruje například filmovou posedlost Red Rooms, nečekaný hit z loňského karlovarského festivalu.

Do výběru se dostal i působivý thriller Netvor japonského režiséra Hirokazu Kore’eda, který sklidil úspěch na festivalu v Cannes. Japonskému dramatu bude kontrastovat uklidňující animovaná senzace pro děti i dospělé Robot a pes. Na Oscara nominovaný snímek o síle přátelství překypující kinematografickými odkazy na známé filmové hity taktéž zaznamenal úspěch na premiéře v Cannes.

Fanoušky literárního velikána Haruki Murakamiho potěší japonsko-francouzská symbióza v podobě filmové adaptace několika jeho povídek Slepá vrba, spící žena. Zkrátka nepřijdou ani milovníci analogového filmu, protože Světozoru se společně s distribuční společností Aerofilms podařilo k narozeninám získat originální 35mm kopii v Benátkách premiérované novinky Sofii Coppoly – Priscilla.

Celý program oslav i předprodej vstupenek naleznete na webu kina: https://tinyurl.com/Dvacet-Svetozor

Pražské kino Světozor je třísálové artové kino sídlící v pasáži Světozor v samém srdci Prahy. Provoz kina byl znovu obnoven v roce 2004. Od té doby vedle klasických projekcí distribučních filmů hostí řadu filmových přehlídek, festivalů, ale prostřednictvím živých přenosů a záznamů přináší i to nejlepší z operních, baletních, divadelních či koncertních pódií z celého světa.

MAG#art2friends