Finalisté Czech Grand Design 2023

Jména 24 designérů, studií a firem vyhlásili zástupci Akademie designu České republiky a členové Přípravného výboru Czech Grand Design v Uměleckoprůmyslovém muzeu při Moravské galerii v Brně. Po boku vyhlášení finalistů byla slavnostně zahájena výstava Out of the Blue loňských Grand designérů Terezie Lexové a Štěpána Smetany. Kreativní galavečer k vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand designéra/ky 2023 – proběhne ve Stavovském divadle v neděli 3. března 2024 od 20 hodin.

V kategorii Designér/ka roku – Ceně Ministerstva kultury České republiky porotu nejvíce zaujalo míchání řemeslných detailů a ničím nesvázané vnější tvarové poetiky Jiřího Krejčiříka, dále zhoštění se role uměleckého ředitele ve sklárně Moser, k němuž designér Jan Plecháč přistoupil s pokorou k tradici firmy a k materiálu skla, s respektem k řemeslu a se smyslem pro originální design a nakonec nebojácný přístup, ruční práce a experimentování Tadeáše Podrackého.

Cenu Módního designéra/ky roku má šanci obdržet Boris Kráľ za nadčasovou a elegantní kolekci Salon de Nuit a róbu pro Danielu Kolářovou, designérské duo LAFORMELA (Antonín Soukup a Miroslava Kohutiarová), které se vyznačuje konzistencí, moderními a rafinovaně grafickými oděvy a nakonec i nová značka JAN SOCIÉTÉ designéra a průkopníka na poli české módy Jana Černého.

Na titul Designéra/ky šperku roku aspiruje nový talent evropské scény Klára Marie Bliss s kolekcí Banshee, etablovaná šperkařka Janja Prokić s kolekcí Orin věnovanou symbolu hada a klenotník Zdeněk Vacek s kolekcí Silver Gen 925, která umně kombinuje precizní ruční práci s digitálním 3D navrhováním.

V kategorii Grafický/á designér/ka roku se bude rozhodovat mezi vizuálním stylem pro Státní tiskárnu cenin, za nímž stojí studio 20YY Designers (Petr Bosák, Robert Jansa, Adam Macháček), znělkou pro konferenci Mouvo 2023, jejiž autorem je studio Oficina (Marek Cimbálník, Jan Netušil) a pracovními sešity a interaktivní učebnicí pro základní školy Vividbooks od designéra Vítka Škopa, které propojují fyzický a online svět a žákům přináší vzdělávání hrou.

Mezi finalisty titulu Fotograf/ka roku se umístilo duo SHOTBY.US (Lenka Glisníková a Karolína Matušková) pro své jedinečné hýření kreativními nápady, hravost a bohaté zkušenosti z postprodukce, Jakub Straka – talentovaný grafický designér, který se sice začal věnovat fotografii relativně nedávno, ale okamžitě na sebe upoutal pozornost a světově uznávaná fotografka Marie Tomanová, která pracuje pro prestižní česká i zahraniční média, ale také komerční subjekty jako například platformu Instagram.

Odbornou porotu kategorie Ilustrátor/ka roku nejvíce oslovily ilustrace Davida Böhma, které připravil pro knihu Teď. Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí (Labyrint), kresby Lucie Lučanské, které v sobě snoubí určitou syrovost se zvláštní, místy až naivní, křehkou citlivostí a nakonec nápadité ilustrace pro dětskou literaturu Magdaleny Rutové, které jsou dle poroty netuctové, živé i sebevědomé, a přitom srozumitelné jak dětskému, tak dospělému publiku.

Titul Výrobce roku může obdržet výrobce sanitární techniky Alca, který prošel úspěšným rebrandingem a na loňském Designbloku uvedl kolekci minimalistických splachovadel Dot.Dot. a Linka ve spolupráci s designérkou Lucií Koldovou, dále tradiční sklárna Moser, která prochází kreativní metamorfózou a omlazením pod taktovkou designéra Jana Plecháče a titul z roku 2017 se pokusí obhájit také sklárna Rückl s odvážnou kolekcí váz HERO•INE podle návrhu designérky Kateřiny Handlové.

V kategorii Objev roku, jejíž cílem je upozornit na čerstvé nápady, nová designérská uskupení i mladé talenty, letos debutují designérka Františka Benčaťová s projektem experimentálního zpracování žakárových tkanin Basket-like, basket-what, basket-why…, mladý výrobce nábytku BUDU partnerů Anny a Adama Antošových za modulární policový systém a v neposlední řadě originální stavebnice TOTEMO designérky Adriany Kolda, která podporuje spontánní hru, rozvíjí představivost, jemnou motoriku a kreativitu, a to nejen u dětí, ale i dospělých a rovněž dbá na principy environmentálně přívětivé výroby.

MAG#art2friends