Galerie Postoj představuje novou výstavu Něžný Murčík

Lucie vysvětluje svou motivaci ke spolupráci s galerií: “Rozhodla jsem se pro toto spojení především kvůli jejich hlavní myšlence. Snaží se představit současné umění lidem pochopitelným způsobem, což se odráží i v jejich kurátorských textech. Často se v textech sama ztrácím a právě tím, že galerie překládá umění do srozumitelné formy, tak pomáhá odstranit umělecké stigma.“

Od roku 2007 pracuje jako sociální pracovnice, což se promítá i do její umělecké tvorby. Tato výstava byla inspirována právě životními příběhy lidí, se kterými přijde Lucie při svém povolání do kontaktu. Důraz je kladen na vztah, který si lidé vytvořili se svými domácími mazlíčky. Je zde vyzdvihnuto právě silné pouto, které je člověk schopen vytvořit se zvířetem.

Zobrazené postavy mají záměrně zavřené oči, aby zde byl očividný kontext hloubky a zamyšlení. Cílem výstavy tedy není pouze estetický dojem, ale především vyvolání emocí a pocitů u diváka. K vidění je zde celkem patnáct děl, z toho dvanáct tvoří obrazy a tři jsou tisky. Na většině z nich je kocour jménem Murčík, který je ústředním bodem celé výstavy a také je po něm i pojmenována.

Zakladatel galerie Filip Kolář dodává že, při výběru Lucie měli jasno: “Oslovili jsme Lucii, protože její díla otevírají důležitou diskuzi o životě a samotě. Sociální téma je jedním z klíčových pilířů naší galerie, a chtěli jsme ho představit co nejširšímu publiku. Je to téma, které se může dotýkat jednou nás všech.”

Výstava bude probíhat až do 15. května a je ti k dispozici kdykoliv každý den. Tak určitě neváhej a přijď se na ni sám podívat!

Galerii Postoj založili spolužáci z Vysoké školy ekonomické Filip Kolář, Karolína Špundová a Otakar Šubrt, které spojuje láska k umění. Nachází se ve vestibulu metra Náměstí Republiky, kde dřív stála směnárna a sázková kancelář. Podnět k založení galerie vzešel z nápadu využít místo právě za kulturním účelem. Galerie se poprvé veřejnosti představila minulý rok na vernisáži “Dřeváky a medový klobouk”, kterou následovaly další dvě výstavy “Střípky z blízkého východu” a “Jak se máš”.

Jejich hlavním cílem je usnadnit přístup k současnému umění co nejširšímu publiku a nechat mluvit umělecká díla sama za sebe. Umělce si vybírají sami a snaží se o propojení umění s aktuálními sociálními tématy v Česku i v zahraničí. Galerie Postoj tak přináší nový impuls do pražského uměleckého prostředí a stává se významným prostorem pro tvůrčí vyjádření a dialog mezi umělci a publikem.

MAG#art2friends